خودروها

کاربرد باتری یو پی اس

باتری یو پی اس چیست؟

باتری یو پی اس (Uninterruptible Power Supply) تحت عنوان منبع تغذیه الکترونیکی بدون وقفه شناخته می شود. وظیفه و کاربرد این وسیله تولید و تامین بدون توقف میزان نیاز توان بار مصرفی می باشد. این وسیله با برقراری اتصال برق شهر و دستگاه مورد استفاده، منجر به تثبیت و تنظیم برق شبکه و جلوگیری از ایجاد نویز و اختلالات در تجهیزات حساس و همچنین تامین برق مورد نیاز آن تجهیزات در مواقع اضطراری می شود.با توجه به تعریف یاد شده این دستگاه علاوه بر محافظت از دستگاه های متصل، در برابر خرابی های ناشی از نوسانات برق، به حفاظت اطلاعات آن دستگاه ها نیز کمک می کند و در صورت قطع برق با تامین انرژی مورد نیاز باعث جلوگیری از ایجاد وقفه در مشاغل حساس می شود.

از جمله سیستم های حساس که به تامین انرژی بدون وقفه نیازمند هستند می توان به انواع سیستم های مخابراتی، نظامی، ایمنی و حفاظتی، بانکی، صنایع پزشکی و آزمایشگاهی، سرور ها و دیتا سنتر ها اشاره نمود. مدت زمان تامین انرژی دستگاه های متصل به آن نیز بسته به ظرفیت باتری یو پی اس آن متغیر خواهد بود. بسته به کاربرد قیمت باطری یو پی اس متفاوت است و در توان های مختلفی در بازار موجود هستند و هر کاربری با توجه به نیاز خود اقدام به خرید باطری یو پی اس میکند. همچنین شما میتوانید از طریق سفارش آنلاین باطری یو پی اس را تهیه کنید.

درباره باتری یو پی اس و مزایای آن

درنظر داشته باشید که باتری‌های خودرویی به نحوی طراحی شده‌اند که تمرکز آنها روی عرضه تمام توان در لحظه استارت موتور باشد، در واقع این نوع باتری‌ها وقتی قرار باشد جریان را به مدت زمان طولانی ارائه کنند یا شارژ انجام شده را در مدت زمان بیشتری نگهداری کند، دچار چالش می‌شوند. به همین خاطر لازم است تغییراتی در ساختار این باتری‌ها اعمال کنیم تا امکان استفاده از آنها در چنین شرایطی فراهم شود.

کاربری باتری‌های یو پی اس درست به همین ترتیب است، یعنی این نوع از باتری‌ها لازم نیست انرژی خود را در یک لحظه تحویل دهند و اتفاقا بیشتر از هرچیزی انتقال جریان برقی با کمترین نوسان در مدت زمان طولانی مهم تلقی می‌شود، ضمن اینکه یکی از مهم‌ترین تفاوت باتری‌های دیپ سایکل ثابت بودن آنها است. البته برخی از خودروهای برقی که از باتری‌های لیتیومی استفاده نمی‌کنند، برای کاهش هزینه تولید و اقتصادی شدن این محصولات از همین باتری‌های دیپ‌سایکل استفاده می‌کنند و امکان تهیه باتری مورد نیاز آنها پس از پایان عمر این قطعه از باتری فروشی‌های معتبر وجود دارد.

کاربرد UPS

با توجه به کار برد و مفید بودن دستگاه یو اس پی، از این دستگاه در موارد مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد که در ادامه این مقاله در رابطه با کار برد آن در محیط های مختلف صحبت می کنیم.

در بسیاری از کارخانجات و کار گاه ها که نیاز دارند دستگاه ها به طور دائم وصل باشند تا بتوانند کار خود را به درستی انجام دهند استفاده می شود.

امروزه با توجه به نیاز اساسی ادارات به کامپیوتر ، چاپگر ، فکس ودیگر وسایل الکترونیکی و همچنین اهمیت اطلاعات و عدم آسیب دیدن تجهیزات ، استفاده از یو پی اس به امری کاملا طبیعی تبدیل شده است.در اداره پست، دفتر پیشخوان، شرکت ها، اداره ها و محیط هایی که نیاز دارند تا سیستم شان به طور دائم وصل باشند تا بتوانند به کار های شان رسیدگی کنند از UPS استفاده می شود.

پکیج های خورشیدی

با توجه به نیاز جامعه به ذخیره و صرفه جویی در انرژی برق ، بیش از پیش به انرژی خورشید احساس نیاز می شود . سیستم های خورشیدی خود شامل تجهیزاتی متفاوت هستند که از آن جمله می توان به پنل خورشیدی و یو پی اس یا اینورتر اشاره نمود . استفاده از یوپی اس در این سیستم ها علاوه بر اطمینان از برق می تواند از نظر هزینه و قیمت نیز بسیار به صرفه باشد .

در محیط هایی مانند کافی نت ها که از دستگاه های مختلف مانند: دستگاه چاپ؛ فکس، مودم، کامپیوتر و … به عنوان ابزار ضروری استفاده می شود، از دستگاه یو پی اس استفاده می کنند.

برای روشن نگه داشتن دستگاه های امنیتی، بسیاری از کسانی از دوربین های مدار بسته در محیط کار یا منزل ، ادارات، شرکت ها، اداره پلیس، محیط های امنیتی و…استفاده می کنند. در صورتی که برق شهری قطع شود، دستگاه یو پی اس با تامین انرژی لازم می تواند دوربین های مدار بسته را به طور دایم روشن نگه داشته باشد.

در مساجد، تالار ها، اتاق فرمان که نیاز است تا برق به طور دائم وصل باشد و در صورت نبودن برق باعث متوقف شدن کار و مشکلات دیگر می شود، از یو پی اس استفاده می کنند.

صنایع

دستگاه های یوپی اس در صنایع مختلف نظیر مخابرات و ISP ها ، دفاتر خدمات پستی ، بخشهای ابزار دقیق و کنترل (اتاق فرمان) کارخانجات و شرکتها ، بخشهای مالی و اداری کارخانجات ، بیمارستانها و تجهیزات پزشکی و … به وفور مورد استفاده قرار می گیرند.

منازل

در منازل می توان از یو پی اس های کوچک جهت تامین روشنایی و تامین برق تجهیزات الکترونیکی تلویزیون ، کامپیوتر و پکیج ها و… استفاده نمود . همانطور که قبلا اشاره شد قطع و وصل ناگهانی برق شهرباعث آسیب دیدن تجهیزات الکترونیکی می شود در صورت استفاده از یو پی اس علاوه بر دردسترس بودن همیشگی برق ، امکان آسیب دیدن تجهیزات خانگی نیز حداقل می گردد . درصورت نیاز به استفاده از دستگاه یوپی اس برای تامین وسایل خانگی موتوردار نظیر یخچال باید از مناسب بودن آن برای این تجهیزات اطمینان حاصل نمود .

انواع یو پی اس

از نظر فناوری عملکرد می‌توان یو پی اس‌ها را به سه دسته آفلاین  (برای تامین بی‌وقفه برق کامپیوترها)، اینتراکتیو (استفاده از مبدل دو طرفه برای تشخیص خروج جریان از حالت سینوسی) و آنلاین که اینورتر یا تبدیل کننده جریان همواره در آنها فعال است. از یک جنبه می‌توان upsها را به سه دسته استاتیک، داینامیک و هیبرید از نظر نوع مبدل الکترونیکی استفاده شده است. اما از لحاظ باتری استفاده شده به طور کلی یو پی اس‌ها را می‌توان به سه دسته: سرب-اسیدی، نیکل-کادمیوم، سیلور-آلکالین و لیتیومی تقسیم‌بندی کرد. , همچنین قیمت باطری یو پی اس باتوجه به نوع آن متفاوت است

باتری UPS چگونه عمل می کند؟

در شرایط عدم استفاده از  باتری یو پی اس دستگاه ها از یک منبع تغذیه مستقیم استفاده می کنند اما در شرایطی که از باطری یو پی اس به عنوان یک واسط بین برق شهری و دستگاه مصرف کننده استفاده شود، دستگاه مصرف کننده به یک منبع اولیه یا همان برق شهری و یک منبع ثانویه یا همان الکتریسیته حاصل از شارژ باتری یو پی اس وصل خواهد بود. به محض قطع شدن برق سوئیچ باتری، مدار را به روی منبع ثانویه تنظیم می کند و در صورت وصل شدن مجدد برق این فرایند به صورت معکوس تکرار خواهد شد.

مناسب ترین و با کیفیت ترین باتری یو پی اس نوع سیلد اسید و باتری نیکل کادمیوم است.  این نوع از باتری ها کاملا بسته هستند و از نوع باتری های بدون نگهداری محسوب می شوند اما باطری نیکل کادمیوم از نظر طول عمر ماندگارتر از باتری های سیلد اسید می باشد لیکن از قیمت بالاتری (حدود سه برابر گرانتر) نیز برخوردار بوده و در ضمن برای محیط زیست نیز بسیار خطرناک هستند.

در این مقاله هدف ما معرفی بهترین باتری یو پی اس با بهترین قیمت باتری یو پی اس است و توصیه می کنیم بهتر است قبل از تهیه و صرف هزینه با کارشناسان فنی و متخصص مشورت نمایید . پیشنهاد کارشناسان فنی کارن باتری هیرو به شما استفاده از باتری سیلد ساکن میباشد.

طریقه استفاده از ups

هردستگاهی باتوجه به نیاز مصرف‌کننده طراحی شده و همچنین بسیاری از دستگاه‌های یو‌پی‌اس به صورت یک دستگاه جامع برای کنترل جریان هستند که باتری بخشی از آنها است و به نکته ای که در هنگام خرید باطری یو پی اس باید دقت کنیم قیمت باطری یو پی اس است که با توجه به این نیاز متفاوت است . اما به عنوان مثال برای موتورسیکلت‌های برقی که با استفاده از این باتری‌ها حرکت می‌کنند، باید چند باتری یو پی اس را به صورت موازی باهم در محل درنظر گرفته شده نصب کرد.

عملکرد ups

در شرایط عادی دستگاه یو پی اس صرفا در حال پایش شرایط نیروی برق است، اما در شرایط اضطرای این دستگاه وارد مدار می‌شود تا امکان تامین نیروی برق دستگاه‌های مختلف را به واسطه باتری یو پی اس تامین کند. همچنین پس از تخلیه باتری در هنگام قطعی برق و استفاده از ذخیره باتری، بخشی از جریان به سمت باتری میرسد تا عملیات شارژ انجام شود.

مدار ups

دستگاه یو پی اس به صورت موازی با برق شهری یا صنعتی فعالیت می‌کند، اما در همین شرایط نیز بخشی برای پایش وضعیت برق با استفاده از فرکانس جریان، آمپر تحویل داده شده و اختلاف فازهای برق به بررسی شرایط می‌پردازد و در صورت ثبت بازخورد منفی، اخطار و دستورالعمل استفاده از باتری یو پی اس صادر می‌شود.

خرید باطری یو پی اس

امروزه با گسترش اینترنت و قابل دسترس بودن آن در وقت و هزینه بسیاری از ما صرفه جویی می شود. بسیاری از خریدهایی که ممکن است با طی مسافت و صرف هزینه و وقت باعث شود از کارهای ضروری خود عقب بمانیم از طریق آنلاین شاپ های معتبر و نمایندگی های رسمی آنلاین امکان پذیر است مخصوصا خرید باطری یو پی اس  و دیگر نیاز نیست برای خرید باطری یو پی اس از منزل خارج شوید.همچنین شما میتوانید از طریق سفارش آنلاین باطری یو پی اس را تهیه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.