خودروها

طول عمر باتری یو پی اس و نکات مهم در نگهداری

باتری یو پی اس چیست؟

یو پی اس به معنی منبع تغذیه بدون وقفه و مخفف عبارت (UPS) Uninterruptible Power Supply است. هدف از تولید این دستگاه، تامین پیوسته انرژی برای دستگاه‌های حساس به نوسانات برق است. UPS علاوه بر تنظیم برق شبکه، از ورود نویز (noise) و نوسانات برق شهری به تجهیزات جلوگیری می‌کند. اغلب دستگاه‌های حساس به نوسانات برق در مجموعه‌های پزشکی، کامپیوتری، مخابراتی، ابزار دقیق، آزمایشگاهی و بیمارستانی قرار دارند. این دستگاه‌ها اغلب بسیار گران‌ قیمت هستند. به طور کلی استفاده از UPS در سیستم‌هایی که کوچک‌ترین نوسان برق می‌تواند موجب اختلال در عملکرد آن‌ها، حذف اطلاعات ارزشمند و خسارت مالی شود؛ ضروری است. در ادامه درباره طول عمر باتری یو پی اس و نکات مهم در نهگداری میپردازیم.

در حوزه تجهیزات پزشکی علاوه بر بالا بودن قیمت دستگاه‌ها، کوچک‌ترین وقفه‌ای در عملکرد تجهیزات می‌تواند موجب از دست رفتن جان بیمار شود. با توجه به افزایش روزافزون تقاضای استفاده از شبکه برق، تامین برق کاملا بدون نوسان و قطعی برای تجهیزات پزشکی همیشه میسر نیست. از طرفی فرسوده‌شدن زیرساخت‌های تامین برق بیمارستان‌ها و مراکز درمانی، موجب قطعی‌های مداوم برق و نوسان ولتاژ می‌شود.

بنابراین استفاده از یک منبع تغذیه الکتریکی مانند UPS برای حفظ تجهیزات پزشکی ضروری است.باتری یو پی اس، قلب UPS است و به بررسی ها و چکاپ‌های منظم نیاز دارد. به غیر از توجه به عمر باتری، باید سالی دوبار باتری را تست کنید تا قدرت و رسانایی و کارایی آن بررسی شود و ضعف‌هایی که ممکن است داشته باشد تشخیص دهید.بسته به کاربرد قیمت باطری یو پی اس متفاوت است و در توان های مختلفی در بازار موجود هستند و هر کاربری با توجه به نیاز خود اقدام به خرید باطری یو پی اس میکند. همچنین شما میتوانید از طریق سفارش آنلاین باطری یو پی اس را تهیه کنید

انواع باتری های UPS و کاربردهای آن ها

باتری‌های UPS معمولا به شکل مکعب مستطیل و با وزن بالا هستند. به طور کلی 3 نوع باتری یو پی اس وجود دارد که شامل: باتری اسید سربی با شیر اطمینان (VRLA)، باتری مرطوب (VLA) و باتری لیتیومی می‌شوند.

باتری UPS اسید سربی با شیر اطمینان VRLA

در اغلب UPS‌ها از باتری اسید سربی با شیر اطمینان Valve Regulated Lead Acid (VRLA) استفاده می‌شود. گاهی اوقات فشار بخار اسید در باتری زیاد می‌شود و از حد مجاز بالاتر می‌رود. در این شرایط برای تخلیه فشار از شیرهای اطمینان استفاده می‌کنند و علت نام‌گذاری این باتری هم همین است.

باتری اسید سربی به شرایط محیطی حساس است و دمای بالای محیط یا شارژ مداوم می‌تواند موجب کوتاه شدن عمر آن شود. به طور کلی عمر باتری VRLA در حدود 5 سال است.دز این مدل قیمت باطری یو پی اس ارزان‌تر از بقیه  و هزینه تعمیر و نگهداری آن کمتر است در نتیجه تقاضا خرید باطری یو پی اس در این مدل بیشتر است.

باتری UPS مرطوب یا VLA

باتری یو پی اس VLA در مقایسه با باتری VRLA طول عمر 4 برابری در حدود 20 سال دارد و هزینه آن بالاتر است. سطح آب این باتری باید به صورت دوره‌ای چک شود و در صورت نیاز باید به آن آب مقطر اضافه شود.در هنگام خرید باطری یو پی اس به دلیل شرایط سخت نگهداری و هزینه بالا در قیمت باطری یو پی اس از این باتری کمتر استفاده می‌شود.همچنین شما میتوانید از طریق سفارش آنلاین باطری یو پی اس را تهیه کنید

باطری UPS لیتیومی

باتری‌های لیتیومی وزن سبک و ابعاد کوچکی دارند و در دستگاه‌های UPS و اتومبیل‌ها کاربرد دارند. در باتری‌های لیتیومی سیستم مدیریت انرژی داخلی، تنظیمات شارژ باتری را کنترل می‌کند. از مزیت‌های این باتری‌ می‌توان به شارژدهی بلندمدت آن‌ اشاره کرد.شارژ باتری‌های لیتیومی زمان‌بر است اما مدت ‌زمان شارژدهی آن‌ها طولانی است و به همین دلیل در سیستم‌های صنعتی پرکاربرد هستند. قیمت باطری‌ یو پی اس لیتیومی نسبت به هزینه پایین تعمیر و نگهداری آن‌ها به صرفه است. این باتری‌ها در دمای بالای محیط نیز کارایی خوبی دارند.

نکات مهمی برای نگهداری از باطریUPS

اکثر منابع برق اضطراری از باتری های UPS که برای 3-5 سال و یا 7-10 سال طراحی شده اند، بهره میبرند. افرادی که از باتری های یو پی اس استفاده می کنند معمولا تا زمانی که هشدار جدی از سیستم خود دریافت نکنند هیچ اقدامی جهت نگهداری صحیح از یو پی اس خود نمی کنند. بلافاصله بعد از این که سیستم های آن ها سروصدای بلندی راه انداخت اقدام به ریستارت سیستم خود کرده و منتظر برگشت دوباره توان قدرتی هستند.طول عمر باطری UPS، به چندین  عامل بستگی دارید. تست و چک پی در پی باتری های سیستم های برق اضطراری نیازمند بررسی هایی است که ما در ذیل به شرح آن ها می پردازیم:

1.دما و محیط یو پی اس

باتری هایUPS داخل سیستم یو پی اس شما از طریق واکنش شیمیایی قدرت الکتریکی را تامین می کند.
مهم است که بدانیم UPS تا  40 درجه سانتیگراد کار می کند.برای هر یک درجه سانتی گراد که بالاتر از 30درجه سانتی گراد باشد عمر باتری کمتر خواهد شد.این بدان معناست که در درجه حرارت 35درجه شما فقط پنج سال خواهید داشت. رطوبت نیز مهم است زیرا می تواند از طریق محفظه های تهیه هوا گرد و غبار را باهم داخل کیس یو پی اس وارد کند. البته شایان ذکر است باید مانع از ورود گرد و غبار به داخل سیستم UPS شویم.

هنگام قرار دادن UPS از دسترسی راحت به پانل های کناری،رابط های اتصال و پانل جلو اطمینان حاصل کنید. دسترسی آسان باید این اطمینان را به ما بدهد که بارهای وصل شده (کابل های مربوط به بار و کابل های مربوط به برق شهر) داخل همدیگر نباشند.
بهتر است که یو پی اس به یک کلید بای پس بیرونی  متصل باشد. همچنین ایده آل این است که اطراف یو پی اس فضایی اندازه 100-150 برای گردش راحت هوا آزاد باشد. و اطمینان پیدا کنید که بیشترین گردش هوا را دارد. در ضمن برای گردش بهتر هوا هواکش ها و خروجی هوارا مسدود نکنیم.

2 .UPS و نگهداری باتری

باتری های UPS ممکن است دارای شرایط ” بدون نیاز به نگهداری ” باشد اما در واقعیت خیلی هم اینطور نیست. بازرسی از باتری ها مهمترین کار در نگهداری اصولی از باتری است که تاثیر بسزایی در پیشگیری از خرابی باتری ایفا می کند. اکسید شدن باتری یا ریزش اسید معمولا نشان دهنده امپدانس الکتریکی یا قدرت الکتریکی بالا است.هر دو نشانه مفهوم خرابی باتری یا نزدیک شدن به خرابی را می رساند. ترمینال باتری باید سفت و محکم بسته شوند .مهم است که مطمئن شویم که کانکشن های باتری محکم پیچ شده اند

بستن و سفت کردن بیش از حد ترمینال های باتری باعث خرابی اتصالات داخل باتری می شود یا اتصال ضعیف ترمینال باتری با پلیدهای داخل باتری را موجب می شود.
دسترسی راحت به ترمینال های باتری نیز به شما امکان بررسی و چک از طریق دستگاه های تست را میسر می کند. ممکن است بعضی باتری ها داخل خود دستگاه یو پی اس باشد ولی به احتمال زیاد در UPS سه فاز برای بدست آوردن زمان نگهداری بیشتر ، باتری ها داخل کابین های مخصوص قرار می گیرند.

3.مدیریت شارژ / دشارژ باتری

محاسبات و برآورد طول عمر باتری یک روش بسیار هنری است. طول عمر باطری UPS را در شرایط دشارژ باتری ، تعداد شارژ باتری و دمای محیط خاص می توان تعریف کرد. وقتی درمورد چرخه (سیکل)  باتری صحبت می کنیم منظور ما یک دور شارژ / دشارژ شدن باتری می باشد. سیستم یو پی اس وقتی برای اولین بار نصب می شود برای بدست آوردن زمان نگهداری شده باتری 5 سیکل شارژ و دشارژ کامل نیاز داریم . زمان نگهداری در صورت آماده سازی به حداکثر خود میرسد و بعد از هربار اجرا تنزل پیدا می کند. یو پی اس شما باید 200-300 چرخه کامل را کار کند برای نظارت بر عملکرد بیشتر بهتر است چرخه باتری را توسط یک بار مصنوعی مورد ارزیابی قرار دهید

4.خرابی باتری یو پی اس

بیشتر باطری های UPS برای عمر مفید بالاتر از ظرفیت 80% طراحی شده اند. برای عمر مفید کمتر از آن مقادیر کارآیی باتری بشدت کاهش پیدا میکند و این عمل باعث خرابی سایر باتری های کابین های دیگر می شود. این مهم را فراموش نکنید که عملکرد الکترونیکی پایین منجر به تضعیف باتری و رشته های باتری می شود.
عملکرد باتری های UPS به صورت غیرخطی است یعنی اگر ظرفیت کمتر از 80% باشد قدرت الکترونیکی کاهش پیدا کرده و منجر به خاموش شدن یو پی اس می شود.

5.گزینه های جایگزین باتری

نگه داشتن باتری های یدکی در یک فضا کار نادرستی است. اولین دلیل این است که باتری ها احتیاج دارند تا از لحاظ شرایط طول عمر باهم تطابق پیدا کنند. اگر یک باتری را با باتری دوساله دیگری جایگزین کنید باتری جدید عملکرد بسیار کندی خواهد داشت زیرا نمیتواند با سنسورهای قدیمی خود را تطبیق دهد.معمولا به همین دلیل اکثر شرکت ها توصیه به تعویض باتری و خرید باطری  یو پی اس جدید می نمایند.
فراموش نکنید اگر یو پی اس خود را خاموش نگه دارید بدون شارژ حدود 4-6 ماه دوام می آورد ولی به مرور زمان خود به خود باتری تخلیه شده و دیگر قابل بازیابی و شارژ مجدد نخواهد بود. قدرت ذخیره سازی باطری یو پی اس در دمای 10درجه سانتی گراد یا کمتر کاهش پیدا می کند به همین جهت نگهداری و حفظ باتری برای طولانی مدت توصیه نمی شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.