درباره باتری

مزایای باتری یو پی اس و معایب آن

مزایای باتری یو پی اس

باتری یو پی اس چیست؟

Uninterruptible Power Supply یا به عبارت مختصر یو پی اس (UPS) ، به معنای منبع تغذیه بدون وقفه است. UPS یک منبع تغذیه الکترونیکی است که کارعمده آن ، تامین توان مورد نیاز بار مصرفی بدون وقفه می باشد.به عبارت دیگر UPS به عنوان منبع توان بدون وقفه با  استفاده از انرژی ذخیره شده در باتری، برق مورد نیاز تجهیزات مصرف کننده را تامین می نماید. سیستم یو پی اس بین برق شهری و دستگاه مصرف کننده قرار میگیرد که  اضافه بر تنظیم برق شبکه و تثبیت آن مانع از نفوذ نویز و اختلالات شبکه به تجهیزات حساس مصرف کننده می شود. UPS انواع مختلفی دارد و هنگام خرید باتری یو پی اس , قیمت باطری یو پی اس متفاوت است همچنین شما میتوانید از طریق سفارش آنلاین باطری یو پی اس را تهیه کنید. د ادامه به بحث مزایای باتری یو پی اس و معایب آن امی پردازیم، با ما همراه باشید.

از مهمترین کارایی های باتری یو پی اس در زمانی می باشد که برق شهری قطع می شود که بلافاصله وبدون وقفه دستگاه یو پی اس وارد مدار می شود و برق مصرفی لازم را تامین می نماید به نحوی که نیازی به RESET کردن یا خاموش کردن دستگاه مورد استفاده باشد . سیستم یو پی اس وظیفه حفاظت از وسایل  الکتریکی حساس در برابر نوسانات برق را دارد و این سیستم  از تعمیرات و عقب افتادگی های هزینه‌دار جلوگیری به عمل می آورد.

باتری UPS

دوشاخه یک وسیله الکترونیکی که به برق شهر وصل می‌شود فقط از یک منبع نیرو استفاده می‌کند. اگر برق شهر قطع شود، آن وسیله در اثر انقطاع الکتریسیته به سرعت خاموش می‌شود. یو پی اس این معادله را با فراهم نمودن دو منبع برق برای وسیله برقی به هم می‌زند. یو پی اس ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که همواره دو منبع برق وجود داشته باشد. یکی منبع انرژی اولیه (برق شهر) و دیگری منبعی که در صورت قطع منبع اول وارد مدار می‌شود و به آن منبع ثانویه (باتری) گفته می‌شود.

بسته به نوع یو پی اس گاهی اوقات سوییچی برای کنترل این که کدام یک از منابع نیرو در هر لحظه مورد استفاده قرار می‌گیرند تعبیه شده است. این سوییچ به محض اینکه متوجه شود که منبع اولیه قطع شده، از حالت اولیه به حالت ثانویه تغییر می‌کند و زمانی که منبع اولیه مجدداً وصل شد از حالت ثانویه به حالت اولیه باز می‌گردد.

باتری UPS یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین بخش‌های این دستگاه است که معمولا بین ۵ تا ۲۰ دقیقه می‎تواند برق لازم UPS را در حین قطعی برق فراهم کند. ظرفیت باتری UPS‌ ها در ابعاد کلی این سیستم تاثیر دارد، به نحوی که هر چه باتری‌ها بزرگ و ظرفیت آن‌ها بیشتر باشد، UPS هم بزرگتر است. مشتری نیز متناسب با ظرفیت مورد نیاز خود، سایز یو پی اس را انتخاب می‌کنند. توجه داشته باشید که باتری این منبع تغذیه باید همیشه تست و بررسی شود، زیرا معیوب بودن آن باعث آسیب دیدن داده‌های کاربران می‌شود، همچنین می‌توان UPS را طوری تنظیم کرد که زمانی که ۸۰ درصد باتری آن تخلیه شد، سیستم‌های شما را خاموش کند. در این لحظه نرم‌افزار UPS، یک فرآیند Shut Down را فعال می‌کند که برنامه‌های شما را می‌بندد و سیستم را غیر فعال می‌کند.

یک دستگاه یو پی اس از 4 بخش مهم تشکیل می شود:

 • یکسو کننده شارژ (رکتیفایر)
 • باتری یو پی اس
 • مبدل DC به AC (اینورتر)
 • کلید غیر هادی (سوئیچ)

اصول کار یک UPS در ساده ترین ساختار خود به این شکل  است که بار در حالت معمول از ورودی AC تغذیه می کند و همزمان با یکسوسازی ورودی AC توسط شارژر و تبدیل آن به جریان DC باتری را شارژ می کند.

مزایا و معایب منبع برق یو پی اس

یک UPS میتواند بر اساس نیازی که کاربر دارد مزایا و معایبی داشته باشد، در ادامه توضیح خواهیم داد.

مزایای عرضه انرژی غیرقابل برگشت :

 • ثبات قدرت:

یو پی اس اطمینان می دهد که در هنگام خاموش شدن برق، باز هم وجود دارد. این همچنین قدرت را در طول سنبله ها، افزایش و کاهش فشار تنظیم می کند و باعث می شود که کسب و کار شما هماهنگ باشد.

 • تداوم قدرت :

هنگامی که یک قطع برق وجود دارد، هیچگونه اختلال در برق شما وجود ندارد. این تضمین نمی کند که دستگاه های مهم از دست دادن قدرت قبل از اینکه شما می توانید ژنراتورهای پشتیبان خود را شروع کنید.

 • از دست دادن اطلاعات مهم جلوگیری می کند :

باطری یو پی اس اطمینان حاصل می کند که هیچ دستگاه الکتریکی هنگامی که یک قطع وجود دارد، توقف می کند، بنابراین تمام داده های شما محافظت خواهند شد و شما هم برای خاموش کردن سرویس های مهم یا اتصال به ژنراتورهای پشتیبان خود برای اطمینان از اینکه داده ها از بین می روند.

 • محافظت از ماشین آلات / تجهیزات :

به طور مشابه با حفاظت از داده ها، یو پی اس تضمین می کند که آسیب به دستگاه های حساس انجام نمی شود. این به شما امکان می دهد که به درستی خاموش شود یا ژنراتورهای پشتیبان را روشن کند.

 • نویز کاهش یافته است :

بر خلاف ژنراتورهای پشتیبان، یو پی اس تقریبا هیچ خروجی سر و صدا ندارد، به این معنی که فعالیت روزمره شما را مختل نخواهد کرد و می تواند تقریبا در هر کجا نصب شود.

خرید باطری یو پی اس :

شما میتوانید از طریق سفارش آنلاین باطری یو پی اس را تهیه کنید.

معایب عرضه انرژی غیرقابل برگشت :

 • هزینه های شروع :

هزینه های راه اندازی می تواند بالاتر از ژنراتورهای پشتیبان گیری منظم باشد بسته به اینکه چه چیزی زیرساخت شما در حال حاضر در محل و چه دستگاه های الکتریکی / مناطق نیاز به قدرت خود را دارد

 • نیاز به باتری های با کیفیت بالا :

برای اطمینان از این که UPS شما در عملکرد مطلوب است یا خیر، باید مطمئن شوید که دارای باتری های با کیفیت بالا است که می تواند به هزینه نصب اضافه شود. همچنین باتری ها نیاز به سرویس و نگهداری یا جایگزینی دارند، که بسته به نوع باتری می تواند بین ۳ تا ۱۰ سال باشد.

 • عملکرد آسیب دیده توسط محیط زیست:

محیط های گرم باتری های شارژ سریعتر از آنهایی که خنک می شوند، بدین معنی است که منطقه ای که یو پی اس نصب می کند، عملکرد و طول عمر آن را تحت تاثیر قرار می دهد.

 • نیاز به نصب کارشناس :

برای اطمینان از این که UPS شما به درستی تنظیم شده است، شما نیاز به متخصص برای نصب آن را در سیستم فعلی خود خواهید داشت. اگر نادرست نصب شود، ممکن است کار کند یا به طور بالقوه به سیستم قدرت فعلی شما صدمه بزند.

 • استفاده از انرژی :

یک سیستم یو پی اس نیاز به ورودی انرژی دارد در حالی که کاملا کار نمی کند تا مطمئن شود که باتری کاملا شارژ شده و آماده قطع برق است. این نیاز به یک ورودی ارتباطی دارد، بنابراین آن را قادر می سازد تا کاربران را آگاه کند که قطع برق وجود دارد.

انواع UPS، مزایای باتری یو پی اس و معایب آنها

سه نوع UPS داریم: استاتیک، داینامیک و هیبرید. یو پی اس مدل استاتیک از مبدل الکترونیکی برق استفاده می‌کند، UPS مدل داینامیک از موتورهای الکترومغناطیسی (ژنراتور و موتور) و UPS مدل هیبریدی که ترکیبی از این دو مدل است. در ادامه یو پی اس های آفلاین، آنلاین را بررسی می‌کنیم.

باتری یو پی اس آفلاین 

UPSهای Offline/Standby مدل بیسیک این سه مدل است و در حالت معمولی، برق را از منبع اصلی برق می‌گیرد و بین منبع برق اصلی و باتری، سوئیچ می‌کند. این مدل می‌تواند قطع شدن برق را تشخیص دهد و به طور خودکار به برق باتری سوپیچ می‌شود.

این نوع UPS اغلب برای حفاظت از کامپیوترها و مودم ها و تجهیزات VoIP و دیگر سخت افزارها استفاده می‌شود. یو پی اس های آفلاین، ارزانترین نوع UPS است. این نوع UPS، هنگام قطع برق و به عنوان منبع جایگزین فعال می‌شوند.

مزایای باتری یو پی اس آفلاین:

 • هنگام خرید باطری یو پی اس دارای قیمت باطری یو پی اس پایین
 • مناسب برای سیستم‌های کامپیوتری و مودم ها و تجهیزات VoIP و دیگر سخت افزارها
 • فعالیت بی‌صدا
 • شما میتوانید از طریق سفارش آنلاین باطری یو پی اس را تهیه کنید.

معایب باتری یو پی اس آفلاین:

 • محافظت در کمترین سطح
 • خروجی برق بدون تنظیم و انتقال نوسان‌های برق شهری به دستگاه جانبی
 • انتقال به حالت باتری با تاخیر زمانی

باتری یو پی اس آنلاین

با توجه به این‌که برق متناوب شهری در دستگاه‌های الکترونیکی به برق مستقیم تبدیل می‌شود، در سیستم آنلاین، برق ورودی بعد از یکسوسازی و تبدیل به ولتاژ مستقیم، و پس از تصحیح ورودی یعنی پاک سازی ورودی از نویز و احیاناً سطح ولتاژ ورودی، برای شارژ باتری استفاده می‌شود و خروجی باتری با بهره‌گیری از مبدل، مجددا به سیگنال سینوسی تبدیل می‌شود و چون این سیگنال کاملا باز تولید می‌شود، هچ گونه مشکلات برق شهری مانند نوسان و تغییر فرکانس را ندارد و کاملا سینوسی و ثابت است.

مزایای باتری یو پی اس آنلاین:

 • تامین دایمی و کامل برق و بدون اختلال
 • مناسب برای سیستم‌های برق اضطراری و سرور و شبکه و UPS های دسکتاپی
 • شما میتوانید از طریق سفارش آنلاین باطری یو پی اس را تهیه کنید.

معایب باتری یو پی اس آنلاین:

 • هنگام خرید باتری یو پی اس دارای قیمت باطری یو پی اس بالا نسبت به انواع دیگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.