خودروها

انتخاب باتری یو پی اس مناسب در عوامل محیطی تاثیر گذار

باتری یو پی اس UPS چیست؟

یو پی اس UPS، با تغذیه دستگاه‌ها و وسایل برقی در هنگام قطعی برق، محافظت از آنان در برابر نویز و نوسانات ناگهانی ولتاژ برق شهری، نقش مهمی در بهبود عملکرد دستگاه‌ها و وسایل برقی و جلوگیری از خرابی و آسیب آن‌ها در برابر این‌گونه از مشکلات دارد.در واقع باتری یو پی اس UPS، به دستگاه یو پی اس متصل شده تا در زمان قطعی برق شهری ، برق مورد نیاز تجهیزات متصل به یو پی اس را تامین کند. باتری های یو پی اس تا زمان شارژ کامل، در حال شارژ شدن هستند.

در واقع می‌توان گفت منبع ذخیره انرژی یو پی اس UPS، باتری‌های یو پی اس هستند. بهترین نوع باتری‌های یو پی اس UPS، سیلد اسید است.بسته به انتخاب باتری یو پی اس متفاوت است و در توان های مختلفی در بازار موجود هستند و هر کاربری با توجه به نیاز خود اقدام به خرید باطری یو پی اس میکند. همچنین شما میتوانید از طریق سفارش آنلاین باطری یو پی اس را تهیه کنید.

باتری‌های یو پی اس UPS، دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام کاربردهای مخصوص خود را دارند. در ادامه به طور کامل به مباحث مربوط به انواع و تفاوت باتری‌ها، ظرفیت ، طول عمر ,تاثیر عوامل محیطی و دیگر ویژگی‌های آن‌ها می‌پردازیم.

اجزای تشکیل‌دهنده باتری یو پی اس UPS

 • بدنه باتری که وظیفه مقاومت در برابر حرارت محیط را دارد. علاوه بر آن عایق جریان الکتریسیته است.
 • صفحات باتری یا پلیت که الکترود مثبت و منفی را شامل می‌شود
 • الکترولیت باتری که فعل و انفعالات بین الکترون‌های مثبت و منفی را انجام می‌دهد.
 • جداکننده صفحات که معمولاً جنس آن‌ها PVC است.
 • ترمینال باتری یا سرباتری‌ها، که قطب های مثبت و منفی را تشکیل می‌دهند.
 • سوپاپ و یا دریچه که عمل خارج کردن گاز باتری را بر عهده دارد.
 • سلول یا خانه باتری که به هر الکترون مثبت و منفی به همراه الکترولیت، یک سلول گفته می‌شود. هر سلول می‌تواند 2 ولت برق را ایجاد کند. اگر نیاز به ولتاژ بیشتری باشیم، قاعدتاً باید تعداد سلول‌ها بیشتر شده و آن‌ها را با یکدیگر سری کنیم. مثلاً باتری 12 ولتی، 6 عدد سلول سری شده دارد.

معیارهای انتخاب باتری UPS 

عوامل مختلفی در انتخاب باتری یو پی اس مناسب تاثیرگذار میباشند. یو پی اس های دارای قابلیت نصب باتری خارجی(External) این امکان را به کاربر میدهند که با توجه به حداکثر قدرت UPS خود بر حسب KVA به انتخاب باتری UPS مناسب بپردازند.در UPS هایی که باتری آنها داخلی (Internal) است، انتخاب باتری و ولتاژ و جریان آن به انتخاب کاربر نمیباشد و بصورت ثابت درون UPS قرار میگیرد.باتری های قابل استفاده در یو پی اس ها به دو نوع سرب اسیدی یا سیلد اسید و نیکل کادمیم تقسیم میشوند که در هنگام خرید باطری یو پی اس باید به این موضوع توجه کرد.

عوامل مربوط به شارژ و دشارژ باطری یو پی اس

 • عوامل مربوط به شارژ باطری یو پی اس

تمامی باطری های قابل شارژ (ثانویه) برای شارژ مجدد محدودیت ها و مسائل قابل توجه خاص خود را دارند که باید مدنظر قرار گیرند. توجه به این عوامل سبب میگردد از شارژر های مناسب با نوع باطری یو پی اس استفاده کرد ازاین جهت استفاده از هر نوع شارژر در کاربردهای مختلف امکان پذیر نیست. بنابراین در صورت تعویض باطری یو پی اس به هر دلیلی، تعویض شارژر باتری UPS نیز الزامیست.

 •  عوامل مربوط به دشارژ باطری یو پی اس

عموما” نسبت عمل دشارژ به توان نامی باطری یو پی اس یک پارامتر تعیین کننده در مدت زمان برق رسانی باتری UPS و نیز عمر مفید آن میباشد. درصورت کم بودن میزان این نسبت، باطری یو پی اس میتواند میزان بیشتری از انرژی شیمیایی خود را به جریان الکترکی تبدیل کند. ازاین رو باطری های ثانویه بعنوان یک منبع تامین انرژی کاربردهای گوناگونی در صنایع مختلف دارند تولید باطری های مختلف برای تامین انرژی در کاربردهای گوناگون الزامی گشته است.

 • عوامل مؤثر در انتخاب باتری یو پی اس

انتخاب تعداد ونوع و اندازه باتری‌های مورد نیاز برای سیستم یو پی اس به عوامل زیادی وابسته است که در اینجا مهم‌ترین و رایج‌ترین عوامل تأثیرگذار در انتخاب آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

اندازه باریک از عوامل مهم در انتخاب باتری، مقدار توان باری است که می‌خواهیم آن را تغذیه کنیم. هرچه توان مصرفی بار بیشتر باشد، به ظرفیت باتری بیشتری نیز نیاز خواهیم داشت. توان بار بر حسب وات (W) است و برای مجموع بارهای بیان می‌شود که قرار است توسط یو پی اس تغذیه شوند.

زمان عملکردمشابه مورد قبل، زمان عملکرد بار نیز یکی از عوامل مهم در انتخاب باتری است؛ به طوری که هرچه زمان عملکرد مورد نظر آن بالاتر باشد، ظرفیت لازم برای باتری نیز بیشتر خواهد بود.

ظرفیت شارژرواضح است که ظرفیت باتری یو پی‌ اس‌ نمی‌تواند بی‌نهایت باشد و باتری‌ها در ظرفیت‌های مشخصی در بازار موجودند. ظرفیت باتری به اندازه شارژر محدود است. معمولاً ظرفیت باتری نباید بیشتر از ۱۲ برابر جریان شارژ باشد. یعنی یک شارژر ۵ آمپری فقط می‌تواند باتری تا ظرفیت ۶۰ آمپر-ساعت (5.12) را پشتیبانی کند. البته اگر تخلیه باتری کمتر از ۱۰ روز یکبار باشد، در شرایط خاص، ظرفیت باتری می‌تواند به ۲۰ برابر جریان شارژ نیز برسد. 

 

عوامل محیطی تاثیرگذار بر انتخاب یو پی اس مناسب چیست؟

مقصود از عوامل محیطی تاثیر گذار عواملی همچون دمای محل سیستم ورطوبت  و همچنین تاثیراتی که از نظر زیستی بر روی محیط زیست می گذارد می باشد . از لحاظ رطوبت، می بایست شرایط متعادلی برای باتری UPS ایجاد گردد تا به ترمینال و اتصالات بین باتری UPS و سایر تجهیزات آسیبی نرسد.

در ارتباط با دما این نکته قابل ذکر است که در صورتی که محل نصب سیستم یو پی اس محدوده دمایی صفر تا ۴۰ درجه سلسیوس داشته باشد می توان از باتری اسیدی سربی استفاده کرد و در صورتی که دمای هوا از این محدوده کمتر یا بیشتر باشد از باتری نیکل کادمیوم که دارای طول عمر بالاتر و طبیعتا قیمت تمام شده بالاتری است استفاده می شود. در صورت استفاده از باتری معمولی امکان ایجاد خطرات زیست محیطی با توجه به گازهای متصاعد شده از باطری وجود دارد.

توجه داشته باشید که باتری اسید سربی به شرایط محیطی حساس است و دمای بالای محیط یا شارژ مداوم می‌تواند موجب کوتاه شدن عمر آن شود. به طور کلی عمر باتری VRLA در حدود 5 سال است.دز این مدل قیمت باطری یو پی اس ارزان‌تر از بقیه  و هزینه تعمیر و نگهداری آن کمتر است در نتیجه تقاضا خرید باطری یو پی اس در این مدل بیشتر است.

 • رطوبت

در فضاهای کاری که رطوبت بیش از حد معمول است میبایست از راهکارهایی نظیر Epoxy برای متعادل کردن رطوبت هوا استفاده کرد تا آسیبی به ترمینال و اتصالات باطری یو پی اس ها و سایر تجهیزات وارد نشود.

این در حالی است که در باتری یو پی اس درپوش بسته، عملیات شارژ و دشارژ را در یک خانه سلولی سر بسته انجام می شود که خطرات زیستی برای محیط های کاری نخواهد داشت. دومین عامل موثر ،خصوصیات فیزیکی باتری UPS می باشد. سایز و حجم باتری UPS که باعث ایجاد محدودیت مرتبط با فضای کابینت باتری و همچنین چیدمان و دسترسی آن ایجاد می کند یکی از عواملی است که باید در نظر گرفته شود.

یکی دیگر از خصوصیات باتری UPS که در ارتباط با کارکرد آن می باشد مولفه راندمان چرخه شارژ و دشارژ می باشد که در مواردی که منابع انرژی کم بوده و امکان استفاده بیشتر از باتری بیش تر است، مهم تر می باشد. همین طور باید در نظر داشت که همه باتری هایی که قابلیت شارژ دارند، برای شارژ مجدد محدودیت ها و مسائلی دارند که می بایست قبل از انتخاب مد نظر قرار بگیرد. حتی نوع شارژر در این باطری ها هم موثر و مفید است.

 • تاثیرات زیست محیطی

گاهی موارد با توجه به مواد و ذرات موجود در محیط و نیز اثرات گازهای متصاعد شده از باطری یو پی اس، میبایست از باطری یو پی اس Sealed استفاده کرد. در باطری یو پی اس Sealed عملیات شارژ و دشارژ باطری در یک خانه سلولی سر بسته انجام میشود و ازاین رو عملکرد نرمال باطری یو پی اس اثرات زیست محیطی نداشته و امکان نصب در محیط های کاری را دارا میباشند.

خصوصیت دیگر باتری UPS که باید در نظر قرار داد، عمر مفید آن می باشد. عمر مفید باتری های سرب اسیدی به صورت نرمال ۵ تا ۶ سال می باشد و در بهترین حالت ۱۰ تا ۱۲ سال عمر مفید دارند. عمر مفید باتری ها بستگی به شرایط محیطی محل باتری نیز دارد . در صورتی که باتری UPS در دمای بالا کار کند عمر مفید آن به شدت کاهش می یابد. همچنین مدت زمان و شدت شارژ و دشارژ باتری نیز به عمر باتری وابسته است. به طور مثال در صورتی که به مدت طولانی و یا با شدت زیاد عملیات شارژ انجام بپذیرد طول عمر باتری کاهش یافته و ممکن است باعث خرابی آن شود.

صرفه اقتصادی باطری UPS

با مد نظر قرار دادن طول عمر باطری یو پی اس و کسب اطمینان از عملکرد صحیح آن در اغلب موارد قیمت باطری یو پی سی از عوامل مهم در خرید باطری یو پی اس است.همچنین شما میتوانید از طریق سفارش آنلاین  باطری یو پی اس را تهیه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.