درباره باتری

عملکرد باتری یو پی اس

باتری یو پی اس چیست؟

UPS مخفف عبارت انگلیسی Uninterruptible Power Supply و به معنی منبع انرژی بدون وقفه است. این دستگاه الکترونیکی با هدف تامین پیوسته انرژی برای دستگاه های حساس به اختلالات موجود در شبکه برق طراحی شده است. دستگاه های حساس به نوسانات برق اغلب بسیار گران قیمت و حیاتی است به طوری که بدون سیستم یو پی اس نمی توان از آن ها استفاده کرد. یو پی اس به دلیل ضرورت فوق العاده زیاد جزو تجهیزات حیاتی در مجموعه های پزشکی ، کامپیوتری ، مخابراتی، ابزار دقیق، آزمایشگاهی و بیمارستانی محسوب می شود.

مهمترین بخش یک یو پی اس، باتری یو پی اس است و هر باتری دارای یک مشخصه اصلی به نام زمان سرویس (run-time) می باشد. هنگام خرید یو پی اس باید دقت داشته باشید که زمان سرویس هر باتری و قیمت باتری یو پی اس به نوع، اندازه و نرخ شارژدهی آن بستگی دارد و راه های مختلفی برای تهیه این باتری وجود دارد که راحترین آن میتوان به سفارش آنلاین باطری یو پی اس اشاره کرد.

طرز کار یو پی اس

برای اینکه بدانید طرز کار یو پی اس چگونه است، لازم است بدانید که یو پی اس از چهار قسمت اصلی تشکیل شده است که هنگام همکاری با یکدیگر، در صورت اضطراری جریان پایدار نیرو را در اختیار شما قرار می دهد. بسته به نسخه یو پی اس در دسترس شما، آنها به احتمال زیاد در قالب بندی های مختلف مرتب می شوند. یک UPS با تبدیل دوبرابر آنلاین، طرح متفاوتی نسبت به UPS آفلاین دارد.

اما هر دو نوع دستگاه از این چهار عنصر اصلی تشکیل شده است:

  • شارژر

این مورد برای اطمینان از شارژ شدن باتری های شما در حالی که منتظر فعال شدن هستند، استفاده می شود. برای انجام این کار، AC ورودی (جریان متناوب) باید به DC (جریان مستقیم) تبدیل شود و از طریق اکثر UPS به این شکل سفر کند. اگر این شارژر در حالت آنلاین یا UPS آنلاین باشد، متفاوت خواهد بود زیرا جریان برق متفاوت خواهد بود.

  •  باتری

این قلب هر سیستم UPS است. باتری ها به این صورت هستند که هنگام قطع برق، نیرویی را که باید استفاده کنید ذخیره می کنید. باتری های درگیر در رشته های طولانی با چندین اتصال متصل به هم برای برق مداوم ذخیره می شوند. خطر اینجاست که اگر یک باتری از کار بیفتد، کل رشته خواهد شد و اهمیت آزمایش مکرر باتری را برجسته می کند. از شارژر استفاده می شود تا اطمینان حاصل شود که قدرت باتری ها تا حد ممکن باقی مانده است.

  • اینورتر

نیمه دوم هر فرآیند تبدیل مضاعف و یک عنصر اساسی در تبدیل انرژی باتری ذخیره شده شما به برق قابل استفاده است. اینورتر یکی از تفاوتهای اساسی در تنظیم UPS شماست، برای یک UPS آنلاین اینورتر دائماً فعال است و برای تغییر یکپارچه در باتری ها استفاده می شود در حالی که در یک UPS آفلاین، اینورتر باید توسط یک سوئیچ بای پس از آن فعال شود. رویداد مشکلات برق. اینورتر همچنین به اطمینان از پایدار بودن، پایدار و تعدیل شده انرژی کمک می کند.

  • سوئیچ

ما سه مرحله اولیه شارژر را داریم (AC ورودی را به DC تبدیل می کند)، باتری ها (توسط DC شارژ می شوند) و اینورتر (از DC به AC تبدیل می شود) اما یک عنصر اصلی مبادله ای که ما هنوز نداریم وجود دارد. بحث شده است و این سوئیچ است.
هرچند بسته به نوع UPS شما از چه روشی استفاده می کنید متفاوت است برای یو پی اس آفلاین و تعاملی خط ، سوئیچ به محض قطع شدن برق از شبکه، اینورتر را فعال کرده و به سمت باتری سوار می شوید. در یو پی اس آنلاین، از آنجا که این نیرو در حال حاضر از طریق اینورتر جریان می یابد سوئیچ یک سوییچ بای پس بوده و تنظیم شده است تا در صورت خرابی یو پی اس با منحرف کردن روی یک مدار جداگانه برای برق، ماشه را فعال کند.
با استفاده از این چهار بخش به طور هم زمان ، UPS شما می تواند اطمینان حاصل کند که در صورت بروز اختلال ناگهانی، هنوز می توانید به قدرت دسترسی داشته باشید.

یو پی اس چه کاربردی دارد؟

همان طور که گفته شد دستگاه یو پی اس اغلب برای حفاظت از سخت افزارها مانند کامپیوترها، مراکز داده، تجهیزات مخابراتی و تجهیزات پزشکی استفاده می شوند. به طور کلی در هر سیستمی که کوچکترین نوسان برق می تواند باعث وقفه ای در عملکرد سیستم، حذف اطلاعات یا خسارت مالی شود از دستگاه های یو پی اس استفاده می گردد. در مورد تجهیزات پزشکی حتی وقفه ای در عملکرد سیستم می تواند باعث خسارت جانی نیز شود. به همین دلیل کاربرد یو پی اس ها در تجهیزات پزشکی بسیار ضروری است.

باتری یو پی اس( UPS ) چیست؟

باتری یو پی اس یک سیستم مجهز به مدار هوشمند قطع و وصل است. کار این سیستم این است که در هنگام قطع برق، انرژی حاصل از باطری یو پی اس را در کسری از ثانیه بطور اتوماتیک وارد مدار می کند تا با انرژی ذخیره شده در باتری، برق مورد نیاز را بمدت ۲ تا ۴ و گاها تا ۸ ساعت تامین کند. بسیاری از سیستم های مخابراتی، نظامی، ایمنی و حفاظتی، بانکی، پزشکی و آزمایشگاهی، سرور ها و دیتا سنترها به سیستم تامین انرژی بدون وقفه نیاز دارند.

باطری یو پی اس (ups) علاوه بر محافظت از دستگاه های متصل، در برابر خرابی های ناشی از نوسانات برق، به حفاظت اطلاعات آن دستگاه ها نیز کمک می کند و در صورت قطع برق با تامین انرژی مورد نیاز باعث جلوگیری از ایجاد وقفه در کارکرد آنها می شود.

باتری های مصرفی درباتری یو پی اس را به نام باتری های اسید سرب می شناسیم. طول عمر بالای این صفحات سربی، دلیل مقرون به صرفه بودن باتری باتری یو پی اس (ups) می باشد.

باتری یو پی اس به صورت لحظه ای عمل کرده و توان مصرفی تجهیزات را از باتری تامین می کند و پس از رفع اشکال در برق شهر، به وضعیت عادی برمی گردد.

از مشکلاتی که ممکن است در برق شهری ایجاد اختلال کند می توان به این موارد اشاره کرد:
•    نویز
•    قطع برق شهر
•    افزایش یا افت طولانی ولتاژ
•    افزایش یا کاهش شدید و ناگهانی ولتاژ

باتری یو پی اس( UPS ) چگونه کار می کند؟

در مواقع قطع برق و اختلال در جریان برق شهر می توان از ژنراتوهای AC جهت تغذیه دستگاه‌ها استفاده نمود ولی این منابع با توجه به مشكلاتی نظیر شناور بودن ولتاژ و فركانس، جاگیر بودن به دلیل حجم زیاد، آلودگی صوتی، دودزا بودن، زمان طولانی وصل شدن بعد از قطع برق و هزینه تعمیر و نگهداری بالا عملا كاربردی در دستگاه‌های حساس ندارد.

مواد شیمیایی که درون باتری یو پی اس است طی فرایندی توسط ولتاژ DC شارژ را ذخیره می کنند.

 باتری یو پی اس  با ابعاد كوچك و بدون نیاز به سرویس دائمی و بدون ایجاد آلودگی‌ با تثبیت ولتاژ و فركانس، وسیله ای بسیار مناسب جهت حفاظت سیستم‌ ها در مقابل اختلالات برق شبكه می ‌باشد.

انواع باتری UPS

OFF LINE: (باتری یو پی اس آف لاین – آماده به کار )

تعریف : به محض قطع برق باطری UPS وارد عمل می شود و انرژی مورد نیاز دستگاه ها را تامین می کند.
مزایا : بازدهی بالا – قیمت مناسب – فعالیت بدون مزاحمت صوتی
معایب : میزان محافظت این نوع باتری در کمترین سطح در مقایسه با انواع دیگر است.
برق خروجی به دستگاه های جانبی قابلیت تنظیم و انتقال نوسان های برق شهری را ندارد.
انتقال به حالت باتری با تاخیر انجام می شود.

ON LINE: ( باتری یو پی اس آن لاین  – برخط )

تعریف : ورود برق متناوب شهری بعد از یکسوسازی به ولتاژ مستقیم تبدیل می شود و در این نوع مجددا سیگنال سینوسی تولید می شود. بنابراین هیچ گونه مشکلات برق شهری اعم از نوسان و تغییر فرکانس وجود ندارد.
مزایا : تامین کامل و دائمی و بدون اختلال برق مورد نیاز – مناسب برای سیستم های برق اضطراری
معایب : قیمت نسبتا بالا در مقایسه با دیگر انواع باتری یو پی اس

LINE INTERACTIVE: (باتری لاین اینتراکتیو – در تعامل با خط )

در این تکنولوژی مبدل همیشه روشن است  وقتی برق شهری در مدار باشد منبع باتری را شارژ می کند و به محض اینکه برق ورودی قطع شد به عنوان یک منبع تغذیه رزرو انرژی ذخیره شده را خارج می کند.

معیار انتخاب بهترین باتری یو پی اس (ups)

این تصور که هرچه قیمت باتری یو پی اس بیشتر باشد بهتر است معیاری بسیار غلط می باشد. در مورد پارامترهای انتخاب باتری با کیفیت در هنگام خرید باتری یو پی اس می توان مورد زیر را نام برد:
•    بازدهی
•    تکنولوژی ساخت
•    وزن باتری
•    طول عمر باتری یو پی اس (ups)

مدت زمان استفاده از باتری مورد بحث به نوع نگهداری از آن بستگی دارد طول عمر آن متفاوت است و مهمترین عامل دما می باشد. بهترین دما برای باتری ۱۵ الی ۲۰ درجه سانتیگراد می باشد رطوبت کم و خشک بودن محیط در درجه دوم اهمیت در نگهداری باتری می باشد.مراقبت و جلوگیری از معیوب شدن اتصالات درون سلولی و خشك شدن باتری به دلیل از دست دادن الكترولیت از عوامل کاهش عمر باتری می باشد.توجه کنید که میتوانید  از طریق سفارش آنلاین باطری یو پی اس را تهیه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.