عملکرد باتری یو پی اس

باتری یو پی اس چیست؟

UPS مخفف عبارت انگلیسی Uninterruptible Power Supply و به معنی منبع انرژی بدون وقفه است. این دستگاه الکترونیکی با هدف تامین پیوسته انرژی برای دستگاه های حساس به اختلالات موجود در شبکه برق طراحی شده است. دستگاه های حساس به نوسانات برق اغلب بسیار گران قیمت و حیاتی است به طوری که بدون سیستم یو پی اس نمی توان از آن ها استفاده کرد. یو پی اس به دلیل ضرورت فوق العاده زیاد جزو تجهیزات حیاتی در مجموعه های پزشکی ، کامپیوتری ، مخابراتی، ابزار دقیق، آزمایشگاهی و بیمارستانی محسوب می شود.

مهمترین بخش یک یو پی اس، باتری یو پی اس است و هر باتری دارای یک مشخصه اصلی به نام زمان سرویس (run-time) می باشد. هنگام خرید یو پی اس باید دقت داشته باشید که زمان سرویس هر باتری و قیمت باتری یو پی اس به نوع، اندازه و نرخ شارژدهی آن بستگی دارد و راه های مختلفی برای تهیه این باتری وجود دارد که راحترین آن میتوان به سفارش آنلاین باطری یو پی اس اشاره کرد.

طرز کار یو پی اس

برای اینکه بدانید طرز کار یو پی اس چگونه است، لازم است بدانید که یو پی اس از چهار قسمت اصلی تشکیل شده است که هنگام همکاری با یکدیگر، در صورت اضطراری جریان پایدار نیرو را در اختیار شما قرار می دهد. بسته به نسخه یو پی اس در دسترس شما، آنها به احتمال زیاد در قالب بندی های مختلف مرتب می شوند. یک UPS با تبدیل دوبرابر آنلاین، طرح متفاوتی نسبت به UPS آفلاین دارد.

اما هر دو نوع دستگاه از این چهار عنصر اصلی تشکیل شده است:

 • شارژر

این مورد برای اطمینان از شارژ شدن باتری های شما در حالی که منتظر فعال شدن هستند، استفاده می شود. برای انجام این کار، AC ورودی (جریان متناوب) باید به DC (جریان مستقیم) تبدیل شود و از طریق اکثر UPS به این شکل سفر کند. اگر این شارژر در حالت آنلاین یا UPS آنلاین باشد، متفاوت خواهد بود زیرا جریان برق متفاوت خواهد بود.

 •  باتری

این قلب هر سیستم UPS است. باتری ها به این صورت هستند که هنگام قطع برق، نیرویی را که باید استفاده کنید ذخیره می کنید. باتری های درگیر در رشته های طولانی با چندین اتصال متصل به هم برای برق مداوم ذخیره می شوند. خطر اینجاست که اگر یک باتری از کار بیفتد، کل رشته خواهد شد و اهمیت آزمایش مکرر باتری را برجسته می کند. از شارژر استفاده می شود تا اطمینان حاصل شود که قدرت باتری ها تا حد ممکن باقی مانده است.

 • اینورتر

نیمه دوم هر فرآیند تبدیل مضاعف و یک عنصر اساسی در تبدیل انرژی باتری ذخیره شده شما به برق قابل استفاده است. اینورتر یکی از تفاوتهای اساسی در تنظیم UPS شماست، برای یک UPS آنلاین اینورتر دائماً فعال است و برای تغییر یکپارچه در باتری ها استفاده می شود در حالی که در یک UPS آفلاین، اینورتر باید توسط یک سوئیچ بای پس از آن فعال شود. رویداد مشکلات برق. اینورتر همچنین به اطمینان از پایدار بودن، پایدار و تعدیل شده انرژی کمک می کند.

 • سوئیچ

ما سه مرحله اولیه شارژر را داریم (AC ورودی را به DC تبدیل می کند)، باتری ها (توسط DC شارژ می شوند) و اینورتر (از DC به AC تبدیل می شود) اما یک عنصر اصلی مبادله ای که ما هنوز نداریم وجود دارد. بحث شده است و این سوئیچ است.
هرچند بسته به نوع UPS شما از چه روشی استفاده می کنید متفاوت است برای یو پی اس آفلاین و تعاملی خط ، سوئیچ به محض قطع شدن برق از شبکه، اینورتر را فعال کرده و به سمت باتری سوار می شوید. در یو پی اس آنلاین، از آنجا که این نیرو در حال حاضر از طریق اینورتر جریان می یابد سوئیچ یک سوییچ بای پس بوده و تنظیم شده است تا در صورت خرابی یو پی اس با منحرف کردن روی یک مدار جداگانه برای برق، ماشه را فعال کند.
با استفاده از این چهار بخش به طور هم زمان ، UPS شما می تواند اطمینان حاصل کند که در صورت بروز اختلال ناگهانی، هنوز می توانید به قدرت دسترسی داشته باشید.

یو پی اس چه کاربردی دارد؟

همان طور که گفته شد دستگاه یو پی اس اغلب برای حفاظت از سخت افزارها مانند کامپیوترها، مراکز داده، تجهیزات مخابراتی و تجهیزات پزشکی استفاده می شوند. به طور کلی در هر سیستمی که کوچکترین نوسان برق می تواند باعث وقفه ای در عملکرد سیستم، حذف اطلاعات یا خسارت مالی شود از دستگاه های یو پی اس استفاده می گردد. در مورد تجهیزات پزشکی حتی وقفه ای در عملکرد سیستم می تواند باعث خسارت جانی نیز شود. به همین دلیل کاربرد یو پی اس ها در تجهیزات پزشکی بسیار ضروری است.

باتری یو پی اس( UPS ) چیست؟

باتری یو پی اس یک سیستم مجهز به مدار هوشمند قطع و وصل است. کار این سیستم این است که در هنگام قطع برق، انرژی حاصل از باطری یو پی اس را در کسری از ثانیه بطور اتوماتیک وارد مدار می کند تا با انرژی ذخیره شده در باتری، برق مورد نیاز را بمدت ۲ تا ۴ و گاها تا ۸ ساعت تامین کند. بسیاری از سیستم های مخابراتی، نظامی، ایمنی و حفاظتی، بانکی، پزشکی و آزمایشگاهی، سرور ها و دیتا سنترها به سیستم تامین انرژی بدون وقفه نیاز دارند.

باطری یو پی اس (ups) علاوه بر محافظت از دستگاه های متصل، در برابر خرابی های ناشی از نوسانات برق، به حفاظت اطلاعات آن دستگاه ها نیز کمک می کند و در صورت قطع برق با تامین انرژی مورد نیاز باعث جلوگیری از ایجاد وقفه در کارکرد آنها می شود.

باتری های مصرفی درباتری یو پی اس را به نام باتری های اسید سرب می شناسیم. طول عمر بالای این صفحات سربی، دلیل مقرون به صرفه بودن باتری باتری یو پی اس (ups) می باشد.

باتری یو پی اس به صورت لحظه ای عمل کرده و توان مصرفی تجهیزات را از باتری تامین می کند و پس از رفع اشکال در برق شهر، به وضعیت عادی برمی گردد.

از مشکلاتی که ممکن است در برق شهری ایجاد اختلال کند می توان به این موارد اشاره کرد:
•    نویز
•    قطع برق شهر
•    افزایش یا افت طولانی ولتاژ
•    افزایش یا کاهش شدید و ناگهانی ولتاژ

باتری یو پی اس( UPS ) چگونه کار می کند؟

در مواقع قطع برق و اختلال در جریان برق شهر می توان از ژنراتوهای AC جهت تغذیه دستگاه‌ها استفاده نمود ولی این منابع با توجه به مشكلاتی نظیر شناور بودن ولتاژ و فركانس، جاگیر بودن به دلیل حجم زیاد، آلودگی صوتی، دودزا بودن، زمان طولانی وصل شدن بعد از قطع برق و هزینه تعمیر و نگهداری بالا عملا كاربردی در دستگاه‌های حساس ندارد.

مواد شیمیایی که درون باتری یو پی اس است طی فرایندی توسط ولتاژ DC شارژ را ذخیره می کنند.

 باتری یو پی اس  با ابعاد كوچك و بدون نیاز به سرویس دائمی و بدون ایجاد آلودگی‌ با تثبیت ولتاژ و فركانس، وسیله ای بسیار مناسب جهت حفاظت سیستم‌ ها در مقابل اختلالات برق شبكه می ‌باشد.

انواع باتری UPS

OFF LINE: (باتری یو پی اس آف لاین – آماده به کار )

تعریف : به محض قطع برق باطری UPS وارد عمل می شود و انرژی مورد نیاز دستگاه ها را تامین می کند.
مزایا : بازدهی بالا – قیمت مناسب – فعالیت بدون مزاحمت صوتی
معایب : میزان محافظت این نوع باتری در کمترین سطح در مقایسه با انواع دیگر است.
برق خروجی به دستگاه های جانبی قابلیت تنظیم و انتقال نوسان های برق شهری را ندارد.
انتقال به حالت باتری با تاخیر انجام می شود.

ON LINE: ( باتری یو پی اس آن لاین  – برخط )

تعریف : ورود برق متناوب شهری بعد از یکسوسازی به ولتاژ مستقیم تبدیل می شود و در این نوع مجددا سیگنال سینوسی تولید می شود. بنابراین هیچ گونه مشکلات برق شهری اعم از نوسان و تغییر فرکانس وجود ندارد.
مزایا : تامین کامل و دائمی و بدون اختلال برق مورد نیاز – مناسب برای سیستم های برق اضطراری
معایب : قیمت نسبتا بالا در مقایسه با دیگر انواع باتری یو پی اس

LINE INTERACTIVE: (باتری لاین اینتراکتیو – در تعامل با خط )

در این تکنولوژی مبدل همیشه روشن است  وقتی برق شهری در مدار باشد منبع باتری را شارژ می کند و به محض اینکه برق ورودی قطع شد به عنوان یک منبع تغذیه رزرو انرژی ذخیره شده را خارج می کند.

معیار انتخاب بهترین باتری یو پی اس (ups)

این تصور که هرچه قیمت باتری یو پی اس بیشتر باشد بهتر است معیاری بسیار غلط می باشد. در مورد پارامترهای انتخاب باتری با کیفیت در هنگام خرید باتری یو پی اس می توان مورد زیر را نام برد:
•    بازدهی
•    تکنولوژی ساخت
•    وزن باتری
•    طول عمر باتری یو پی اس (ups)

مدت زمان استفاده از باتری مورد بحث به نوع نگهداری از آن بستگی دارد طول عمر آن متفاوت است و مهمترین عامل دما می باشد. بهترین دما برای باتری ۱۵ الی ۲۰ درجه سانتیگراد می باشد رطوبت کم و خشک بودن محیط در درجه دوم اهمیت در نگهداری باتری می باشد.مراقبت و جلوگیری از معیوب شدن اتصالات درون سلولی و خشك شدن باتری به دلیل از دست دادن الكترولیت از عوامل کاهش عمر باتری می باشد.توجه کنید که میتوانید  از طریق سفارش آنلاین باطری یو پی اس را تهیه کنید

مزایای باتری یو پی اس

مزایای باتری یو پی اس و معایب آن

باتری یو پی اس چیست؟

Uninterruptible Power Supply یا به عبارت مختصر یو پی اس (UPS) ، به معنای منبع تغذیه بدون وقفه است. UPS یک منبع تغذیه الکترونیکی است که کارعمده آن ، تامین توان مورد نیاز بار مصرفی بدون وقفه می باشد.به عبارت دیگر UPS به عنوان منبع توان بدون وقفه با  استفاده از انرژی ذخیره شده در باتری، برق مورد نیاز تجهیزات مصرف کننده را تامین می نماید. سیستم یو پی اس بین برق شهری و دستگاه مصرف کننده قرار میگیرد که  اضافه بر تنظیم برق شبکه و تثبیت آن مانع از نفوذ نویز و اختلالات شبکه به تجهیزات حساس مصرف کننده می شود. UPS انواع مختلفی دارد و هنگام خرید باتری یو پی اس , قیمت باطری یو پی اس متفاوت است همچنین شما میتوانید از طریق سفارش آنلاین باطری یو پی اس را تهیه کنید. د ادامه به بحث مزایای باتری یو پی اس و معایب آن امی پردازیم، با ما همراه باشید.

از مهمترین کارایی های باتری یو پی اس در زمانی می باشد که برق شهری قطع می شود که بلافاصله وبدون وقفه دستگاه یو پی اس وارد مدار می شود و برق مصرفی لازم را تامین می نماید به نحوی که نیازی به RESET کردن یا خاموش کردن دستگاه مورد استفاده باشد . سیستم یو پی اس وظیفه حفاظت از وسایل  الکتریکی حساس در برابر نوسانات برق را دارد و این سیستم  از تعمیرات و عقب افتادگی های هزینه‌دار جلوگیری به عمل می آورد.

باتری UPS

دوشاخه یک وسیله الکترونیکی که به برق شهر وصل می‌شود فقط از یک منبع نیرو استفاده می‌کند. اگر برق شهر قطع شود، آن وسیله در اثر انقطاع الکتریسیته به سرعت خاموش می‌شود. یو پی اس این معادله را با فراهم نمودن دو منبع برق برای وسیله برقی به هم می‌زند. یو پی اس ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که همواره دو منبع برق وجود داشته باشد. یکی منبع انرژی اولیه (برق شهر) و دیگری منبعی که در صورت قطع منبع اول وارد مدار می‌شود و به آن منبع ثانویه (باتری) گفته می‌شود.

بسته به نوع یو پی اس گاهی اوقات سوییچی برای کنترل این که کدام یک از منابع نیرو در هر لحظه مورد استفاده قرار می‌گیرند تعبیه شده است. این سوییچ به محض اینکه متوجه شود که منبع اولیه قطع شده، از حالت اولیه به حالت ثانویه تغییر می‌کند و زمانی که منبع اولیه مجدداً وصل شد از حالت ثانویه به حالت اولیه باز می‌گردد.

باتری UPS یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین بخش‌های این دستگاه است که معمولا بین ۵ تا ۲۰ دقیقه می‎تواند برق لازم UPS را در حین قطعی برق فراهم کند. ظرفیت باتری UPS‌ ها در ابعاد کلی این سیستم تاثیر دارد، به نحوی که هر چه باتری‌ها بزرگ و ظرفیت آن‌ها بیشتر باشد، UPS هم بزرگتر است. مشتری نیز متناسب با ظرفیت مورد نیاز خود، سایز یو پی اس را انتخاب می‌کنند. توجه داشته باشید که باتری این منبع تغذیه باید همیشه تست و بررسی شود، زیرا معیوب بودن آن باعث آسیب دیدن داده‌های کاربران می‌شود، همچنین می‌توان UPS را طوری تنظیم کرد که زمانی که ۸۰ درصد باتری آن تخلیه شد، سیستم‌های شما را خاموش کند. در این لحظه نرم‌افزار UPS، یک فرآیند Shut Down را فعال می‌کند که برنامه‌های شما را می‌بندد و سیستم را غیر فعال می‌کند.

یک دستگاه یو پی اس از 4 بخش مهم تشکیل می شود:

 • یکسو کننده شارژ (رکتیفایر)
 • باتری یو پی اس
 • مبدل DC به AC (اینورتر)
 • کلید غیر هادی (سوئیچ)

اصول کار یک UPS در ساده ترین ساختار خود به این شکل  است که بار در حالت معمول از ورودی AC تغذیه می کند و همزمان با یکسوسازی ورودی AC توسط شارژر و تبدیل آن به جریان DC باتری را شارژ می کند.

مزایا و معایب منبع برق یو پی اس

یک UPS میتواند بر اساس نیازی که کاربر دارد مزایا و معایبی داشته باشد، در ادامه توضیح خواهیم داد.

مزایای عرضه انرژی غیرقابل برگشت :

 • ثبات قدرت:

یو پی اس اطمینان می دهد که در هنگام خاموش شدن برق، باز هم وجود دارد. این همچنین قدرت را در طول سنبله ها، افزایش و کاهش فشار تنظیم می کند و باعث می شود که کسب و کار شما هماهنگ باشد.

 • تداوم قدرت :

هنگامی که یک قطع برق وجود دارد، هیچگونه اختلال در برق شما وجود ندارد. این تضمین نمی کند که دستگاه های مهم از دست دادن قدرت قبل از اینکه شما می توانید ژنراتورهای پشتیبان خود را شروع کنید.

 • از دست دادن اطلاعات مهم جلوگیری می کند :

باطری یو پی اس اطمینان حاصل می کند که هیچ دستگاه الکتریکی هنگامی که یک قطع وجود دارد، توقف می کند، بنابراین تمام داده های شما محافظت خواهند شد و شما هم برای خاموش کردن سرویس های مهم یا اتصال به ژنراتورهای پشتیبان خود برای اطمینان از اینکه داده ها از بین می روند.

 • محافظت از ماشین آلات / تجهیزات :

به طور مشابه با حفاظت از داده ها، یو پی اس تضمین می کند که آسیب به دستگاه های حساس انجام نمی شود. این به شما امکان می دهد که به درستی خاموش شود یا ژنراتورهای پشتیبان را روشن کند.

 • نویز کاهش یافته است :

بر خلاف ژنراتورهای پشتیبان، یو پی اس تقریبا هیچ خروجی سر و صدا ندارد، به این معنی که فعالیت روزمره شما را مختل نخواهد کرد و می تواند تقریبا در هر کجا نصب شود.

خرید باطری یو پی اس :

شما میتوانید از طریق سفارش آنلاین باطری یو پی اس را تهیه کنید.

معایب عرضه انرژی غیرقابل برگشت :

 • هزینه های شروع :

هزینه های راه اندازی می تواند بالاتر از ژنراتورهای پشتیبان گیری منظم باشد بسته به اینکه چه چیزی زیرساخت شما در حال حاضر در محل و چه دستگاه های الکتریکی / مناطق نیاز به قدرت خود را دارد

 • نیاز به باتری های با کیفیت بالا :

برای اطمینان از این که UPS شما در عملکرد مطلوب است یا خیر، باید مطمئن شوید که دارای باتری های با کیفیت بالا است که می تواند به هزینه نصب اضافه شود. همچنین باتری ها نیاز به سرویس و نگهداری یا جایگزینی دارند، که بسته به نوع باتری می تواند بین ۳ تا ۱۰ سال باشد.

 • عملکرد آسیب دیده توسط محیط زیست:

محیط های گرم باتری های شارژ سریعتر از آنهایی که خنک می شوند، بدین معنی است که منطقه ای که یو پی اس نصب می کند، عملکرد و طول عمر آن را تحت تاثیر قرار می دهد.

 • نیاز به نصب کارشناس :

برای اطمینان از این که UPS شما به درستی تنظیم شده است، شما نیاز به متخصص برای نصب آن را در سیستم فعلی خود خواهید داشت. اگر نادرست نصب شود، ممکن است کار کند یا به طور بالقوه به سیستم قدرت فعلی شما صدمه بزند.

 • استفاده از انرژی :

یک سیستم یو پی اس نیاز به ورودی انرژی دارد در حالی که کاملا کار نمی کند تا مطمئن شود که باتری کاملا شارژ شده و آماده قطع برق است. این نیاز به یک ورودی ارتباطی دارد، بنابراین آن را قادر می سازد تا کاربران را آگاه کند که قطع برق وجود دارد.

انواع UPS، مزایای باتری یو پی اس و معایب آنها

سه نوع UPS داریم: استاتیک، داینامیک و هیبرید. یو پی اس مدل استاتیک از مبدل الکترونیکی برق استفاده می‌کند، UPS مدل داینامیک از موتورهای الکترومغناطیسی (ژنراتور و موتور) و UPS مدل هیبریدی که ترکیبی از این دو مدل است. در ادامه یو پی اس های آفلاین، آنلاین را بررسی می‌کنیم.

باتری یو پی اس آفلاین 

UPSهای Offline/Standby مدل بیسیک این سه مدل است و در حالت معمولی، برق را از منبع اصلی برق می‌گیرد و بین منبع برق اصلی و باتری، سوئیچ می‌کند. این مدل می‌تواند قطع شدن برق را تشخیص دهد و به طور خودکار به برق باتری سوپیچ می‌شود.

این نوع UPS اغلب برای حفاظت از کامپیوترها و مودم ها و تجهیزات VoIP و دیگر سخت افزارها استفاده می‌شود. یو پی اس های آفلاین، ارزانترین نوع UPS است. این نوع UPS، هنگام قطع برق و به عنوان منبع جایگزین فعال می‌شوند.

مزایای باتری یو پی اس آفلاین:

 • هنگام خرید باطری یو پی اس دارای قیمت باطری یو پی اس پایین
 • مناسب برای سیستم‌های کامپیوتری و مودم ها و تجهیزات VoIP و دیگر سخت افزارها
 • فعالیت بی‌صدا
 • شما میتوانید از طریق سفارش آنلاین باطری یو پی اس را تهیه کنید.

معایب باتری یو پی اس آفلاین:

 • محافظت در کمترین سطح
 • خروجی برق بدون تنظیم و انتقال نوسان‌های برق شهری به دستگاه جانبی
 • انتقال به حالت باتری با تاخیر زمانی

باتری یو پی اس آنلاین

با توجه به این‌که برق متناوب شهری در دستگاه‌های الکترونیکی به برق مستقیم تبدیل می‌شود، در سیستم آنلاین، برق ورودی بعد از یکسوسازی و تبدیل به ولتاژ مستقیم، و پس از تصحیح ورودی یعنی پاک سازی ورودی از نویز و احیاناً سطح ولتاژ ورودی، برای شارژ باتری استفاده می‌شود و خروجی باتری با بهره‌گیری از مبدل، مجددا به سیگنال سینوسی تبدیل می‌شود و چون این سیگنال کاملا باز تولید می‌شود، هچ گونه مشکلات برق شهری مانند نوسان و تغییر فرکانس را ندارد و کاملا سینوسی و ثابت است.

مزایای باتری یو پی اس آنلاین:

 • تامین دایمی و کامل برق و بدون اختلال
 • مناسب برای سیستم‌های برق اضطراری و سرور و شبکه و UPS های دسکتاپی
 • شما میتوانید از طریق سفارش آنلاین باطری یو پی اس را تهیه کنید.

معایب باتری یو پی اس آنلاین:

 • هنگام خرید باتری یو پی اس دارای قیمت باطری یو پی اس بالا نسبت به انواع دیگر
باتری UPS

باتری UPS چیست

باتری UPS چیست؟

در این مطلب درباره باطری UPS توضیح میدهیم. UPS یک محفظه ی ذخیره سازی دارد که همان باتری سربی است که جریان الکتریکی AC را دریافت کرده و بصورت شیمیایی در باتری ها ذخیره میکند. در یو پی اس ها برای تنظیم و تثبیت جریان از برد های الکتریکی یا ترانس ها استفاده می‌شود. در هنگام خرید باطری یو پی اس توجه کنید که UPSها در ورودی جریان دستگاه های الکترونیکی نصب می‌شوند تا در هنگام قطعی برق یا افت ولتاژ به دستگاه موردنظر برق لازم را بدهند و سیستم را از نوسانات احتمالی برق، ایمن نگه دارند.

همچنین قیمت باطری یو پی اس بر اساس نوع آن متفاوت است و شما میتوانید از طریق سفارش آنلاین باطری یو پی اس را تهیه کنید.

انواع باتری که میتوان در UPS استفاده نمود عبارتند از : سرب اسید ، نیکل کادمیم ، لیتیوم و سیلور آلکالین.

هنگام خرید باطری یو پی اس مناسبترین نوع باتری برای UPS مدل سیلد (lead – acid) می باشد و بیشتر با درپوش کاملا بسته که نیاز به سرویس و نگهداری ندارد و با ولتاژ ۱۲V استفاده می گردد.

البته در آمپر ساعت بالا از 2 ولتی استفاده می گردد در جاهایی که نیاز به طول عمربالاتر از ۱۰ سال باشد . معمولا از نیکل کادمیم استفاده می گردد.

نوعی از باتری ها نیز از سری نیکل متال هیبرید وجود دارد که رنج جریان آن سه هزار آمپر ساعت بوده و دارای طول عمر حدود ۲۵ سال می باشند.

باتری UPS در سیستم ها

باتری ( باطری ) وسیله ای میباشد كه با تبدیل انرژی شیمیایی به انرژی الكتریكی، بین دو نقطه اختلاف پتانسیل الكتریكی به وجود آورده و سبب شارژ بارهای الكتریكی میشود.

 • انواع باتری UPS

باتری سرب اسید
باتری نیكل كادمیوم
باتری لیتیوم
باتری سیلور آلكالین
باتری ژله ای
و ….
در هنگام خرید باتری یو پی اس توجه کنید که علاوه بر قیمت باطری یو پی اس مناسب ترین باتری برای دستگاه های UPS، باطری نوع سیلد (خشک) و نیكل كادمیوم میباشند. باطری نوع سیلد بیشتر با درپوش كاملا بسته كه نیاز به سرویس و نگهداری ندارد و با ولتاژ 12 ولت استفاده می گردد. و باتری های نیكل كادمیم دارای قیمت حدود 4 تا 5 برابر باتری های سرب اسید میباشند كه در مقابل دارای طول عمر حدود 20 سال میباشند.

تفاوت باتری یو پی اس نیکل کادمیوم و سرب اسیدی

باتریهای سرب اسید و نیکل کادمیوم از پرکاربرد ترین انواع باطری ها در صنعت UPS می‌باشند. اغلب این سوال پیش می‌آید که این دو باتری چه تفاوتی با هم دارند؟ در چه مواردی بهتر است باتری سرب اسیدی پیشنهاد شود و بالعکس؟ نقاط ضعف و قدرت هر نوع باتری چیست و همینطور قیمت باتری یو پی اس؟

در ادامه سعی شده ‌است حتی الامکان بطور خلاصه این دو نوع باتری با یکدیگر از زوایای گوناگون مقایسه شوند.

1- تاریخچه:

باتری سرب اسید (Lead Acid): در سال ۱۸۵۹ برای اولین بار توسط یک فیزیکدان فرانسوی به نام Gaston Planté به عنوان اولین باتری با قابلیت شارژ مجدد بصورت تجاری به بازار عرضه شد.

باتری نیکل کادمیوم (Nickel Cadmium): در سال ۱۸۹۹ توسط یک مخترع سوئدی به نام Waldemar Jungner ابداع گردید. تمایل چندانی به استفاده از این باتریها در صنایع تا اوایل دهه ۱۹۶۰ وجود نداشت ولی پس از آن و با افزایش چشمگیر مصارف الکتریکی بویژه در آمریکا و ژاپن طرفدار پیدا کرد.

 2- مواد سازنده باتری:

باتری سرب اسید (Lead Acid): آند یا قطب مثبت از اکسید سرب (PbO2) و قطب منفی یا کاتد از سرب (Pb) تشکیل شده و الکترولیت آن محلول اسید سولفوریک (H2SO4) و آب (H2O) می‌باشد. اسید سولفوریک خالص عموما بین ۲۵ تا ۴۰ درصد از کل محلول را تشکیل می‌دهد.

باتری نیکل کادمیوم (Nickel Cadmium): هیدرات نیکل (NiOOH) بخش عمده قطب مثبت را تشکیل می‌دهد. در حالیکه کادمیوم اسفنجی (Cd) عنصر غالب در مواد تشکیل دهنده قطب منفی است. محلول هیدروکسید پتاسیم (KOH) در آب نیز نقش الکترولیت باتری را دارد. غلظت هیدروکسید پتاسیم عموما بین ۲۰ تا ۳۵ درصد از کل محلول الکترولیت است.

3- قیمت:

باتریهای نیکل کادمیوم حدودا بین ۲ تا ۴ بار گرانتر از نمونه مشابه خود از نوع سرب اسید هستند. البته بسته به کیفیت و نوع آلیاژ و تکنیک ساخت باتری این امکان وجود دارد که این اختلاف بیشتر از ۵ برابر نیز بشود. به همین دلیل سرمایه اولیه مورد نیاز برای تامین نیروی بکاپ از باتری های نیکل کادمیومی بسیار بالاتر تمام خواهد شد. پس چرا همچنان طیفی از مصرف کنندگان سراغ باتری های نیکل میروند؟

بخشهای بعدی پاسخ این سوال را خواهد داد.

4- طول عمر:

یک قانون کلی در ارتباط با طول عمر اکثر انواع باتری ها وجود دارد، و آن اینکه با افزایش تعداد دشارژ باتری طول عمر آن کم خواهد شد. اما هر دو باتری نیکل و سربی به عمق دشارژ نیز حساس هستند. به این معنی که اگر فرضا باتری بطور متوسط ۳۰ درصد دشارژ شود طول عمر آن بسیار بیشتر از حالتیست که بطور متوسط تا ۸۰ درصد دشارژ می‌گردد.

گرچه باتری های نیکل کادمیوم بسیار گرانتر از باتریهای سرب اسیدی هستند اما تعداد سیکل هایی که می‌توان آنها را دشارژ کرد بسیار بیشتر از باتری‌های سربی استو همچنین قیمت باطری یو پی اس در این مدل متفاوت است.

عملکردهای باتری های سرب اسیدی UPS

 • آفلاین(Offline)

در این نوع تا زمانیکه برق وصل است و شرایط عادی است، باتری از جریان AC شهر استفاده می‌کند. و زمانیکه برق قطع می‌شود، یو پی اس جریان DC باطری را به برق موردنیاز دستگاه متصل به باتری سرب اسیدی تبدیل می‌کند و تا 20 دقیقه فعال میماند.

 • آنلاین(Online)

نوع پیشرفته ی مدل آفلاین است که هم در زمان قطع برق و هم در زمان نوسانات برق کاربرد دارد.

 • تعاملی(Line Interactive)

این مدل نسبت به دومدل پیشین بازده کمتر و مصرف برق بالاتری داشته و به دلیل تولید حرارت بالا، از طول عمر کمتری برخوردار است. در این نوع، ولتاژ خروجی توسط Transformator تثبیت میشود؛ یعنی ورودی قبل از خارج شدن از نویز پاک شده و سطح ولتاژ تصحیح میگردد.

محاسبه ظرفیت باطری UPS

در هنگام خرید باطری یو پی اس دقت کنید این باتری ها دارای آمپراژ مختلف می باشند ، در زیر مشخص می نماییم كه چرا باتری با آمپراژ مختلف بوده و چه تعداد باتری برای وصل به دستگاه یو پی اس مورد نیاز است.
 
اول اینکه :

دستگاه های UPS دارای استانداردهایی هستند كه چه تعداد باتری را می توان به دستگاه UPS وصل كرد تا UPS هنگام كار كردن خطایی نشان ندهد مثلا یک مدل دستگاه UPS داریم كه 40 عدد باتری را می توان بصورت سری به دستگاه وصل كرد.

دوم:

بعد از مشخص شدن استاندارد دستگاه UPS برای وصل باتری به آن بعد به سراغ آمپراژ مناسب باتری UPS برای وصل به دستگاه UPS می رویم.

نحوه ی محاسبه آمپراژ باتری UPS به دو عامل مهم بستگی دارد:

1-دستگاه UPS كه استفاده می كنیم قادر به شارژ باتری با آمپراژ مدنظر باشد.
 
2-آمپراز باتری بیشتری به مدت زمان همان backup time (زمان پشتیبانی) دستگاه UPS دارد. بعنوان مثال یک مدل UPS داریم كه مثلاً با 100 آمپر باتری به تعداد 40 عدد برای ما یك ساعت backup می دهد اگر ما بخواهیم مدت زمان برق دهی ما دو ساعت باشد در این حالت ما مجبوریم آمپراژ باتری مورد استفاده را دو برابر كنیم یعنی: 100A*2=200A

پس ما باید به یو پی اس 40 عدد باتری 200 آمپری وصل كنیم تا 2 ساعت یو پی اس برای ما برق بدهد.

لذا نتیجه می گیریم هر چقدر آمپراژ باتری مورد استفاده مان بیشتر باشد در آن حالت مدت زمان برق دهی بیشتر خواهد شد. قیمت باتری یو پی اس بر اساس آمپراژ آن متفاوت است و می توانید از طریق سفارش آنلاین باطری یو پی اس ، باتری خود را تهیه کنید. 

 • انواع باتری یو پی اس از نظر نگهداری

  انواع باتری یو پی اسباتری ups دو نوع میباشند که عبارتند از : باتریهایی که به مراقبت کم (LM =Low Maintanace) نیاز دارند یا غیر سیلد و باتریهای بدون نیاز به مراقبت (FM =Free Maintanace ) یا سیلد.
  باتری یو پی اس که دارای عمر متوسط میباشد LM دارای صفحه سرب آنتیموان/ کلسیم (دو آلیاژی یا هیبرید) می باشند. در حالیکه باتری یو پی اس که نیاز به مراقبت ندارد MF صفحه سرب – کلسیم / کلسیم هستند. 

 • انواع باتری یو پی اس بدون نیاز به نگهداری

  باتری یو پی اس بدون نیاز به مراقبت MF به مراقبت های پیشگیرانه کمتری نیازمندند و دارای عمری طولانی تر، شارژ سریعتر، مقاومت بیشتر در برابر شارژ بیش از حد over charge باتری یوپی اس، کاهش خوردگی ترمینال ها و زمان مجاز جهت نگهدارى کالای یا Shelf Life طولانی تر هستند. اما در برابر عیوب ناشی از دشارژ عمیق باطری یو پی اس یا Deep Discharge به دلیل افزایش ریزش مواد فعال صفحات، سریعتر از کار می افتند.
  در آب و هوای گرم پیشنهاد می شود که باتری ups غیر سیلد خریداری شود. به دلیل این که در یک باتری یو پی اس سیلد هنگامی که به آب نیاز است، نمی توان آب اضافه کرد و نمی توان غلظت ویژه آن را با هیدرومتر اندازه گرفت.

در هنگام خرید باتری یو پی اس و یا سفارش آنلاین باطری یو پی اس حتما به نکاتی  که در متن گفته شد دقت کنید و بر حسب نیازتان میتوانید از طریق سفارش آنلاین این باتری را تهیه کنید.

نحوه جدا کردن یک باطری ماشین

نحوه جدا کردن یک باطری ماشین

در طول عمر باتری خودرو شما ممکن است به دلایل مختلفی از جمله تعمیر و آب و هوا و نگهداری خودرو نیاز به قطع و وصل باتری جدید داشته باشید. این امر یک موضوع ساده است و قابل حل شدن می باشد و ما در ادامه این مقاله به حل نحوه جداکردن باتری ماشین می پردازیم

مرحله اول نحوه جدا کردن یک باطری ماشین

قبل از اینکه باتری خود را قطع کنید، اقدامات احتیاطی لازم را انجام دهید. چون باطری ماشین علاوه بر داشتن یک بار الکتریکی بالقوه کشنده، حاوی عوامل خوردگی است که می تواند گاز قابل اشتعال تولید کند، که حتما قبل از جدا کردن باطری ماشین، خودرو را خاموش کرده و از دستکش و عینک مخصوص استفاده نمایید.

مرحله دوم جداسازی باتری ماشین 

قطب منفی باطری ماشین را در قسمت بالایی باتری با یک پوشش سیاه رنگ و قطب مثبت را با یک کلاه قرمز رنگ قابل رویت است.

مرحله سوم

برای قطع کردن باطری ماشین خود باید به دقت، از قطب منفی شروع به کار کنید، سوکت را از کیت سوکت خود بردارید و در برابر، مهره در قطب منفی باتری خود نگه و  به صورتی فرضی اندازه سوکت مورد نیاز برای خنثی کردن مهره را مشخص کنید.

سپس آچار مربوطه را برروی مهره در قطب منفی قرار داده و در خلاف جهت عقربه های ساعت، آنرا می چرخانیم.
بعد از قطع مهره، اتصال منفی را از باتری قطع کنید. در حالی که کار  خود را انجام می دهید، آن را کنار بگذارید تا با باتری تماس نداشته باشد.
برای حذف اتصال منفی، ممکن است یک ابزار حذف کابل مخصوص باتری مورد نیاز باشد که می توانید آن را از فروشگاه قطعات خودرو محلی یا مکانیک خود بخواهید.

مرحله چهارم

به همان روشی که در بالا اشاره شد برای جدا کردن یک باطری ماشین می توانید  ترمینال مثبت عمل کنید. پس از از بین بردن آن از ترمینال، مراقب باشید اتصال مثبت به بخش های فلزی از ماشین برخورد نکند چون  جريان باقيمانده در سيستم مي تواند مدارهاي داخلی خودرو را مختل کند و يا به آن صدمه بزند.

مرحله پنجم

پس از قطع اتصال باتری، براکت ها را که در سینی آن نگه داشته می شود، باز کنید.
باتری را بیرون آورده و با استفاده از یک مسواک قدیمی، سینی و کابل باتری را با یک مخلوط رقیق شده با آب نوشیدنی بشویید و قبل از قرار دادن باتری ، آنها را خشک کنید.
باتری جدید را روی سینی قرار دهید و بست ها را بچرخانید.
ابتدا کابل ترمینال مثبت و سپس کابل ترمینال منفی را متصل کنید.
به یاد داشته باشید که باتری خودرو قدیمی خود را میتوانید به فروشگاه های فروش باتری خودور ، تحویل دهید و مبلغ قابل محاسبه را دریافت کنید.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید با دیجی باتری در ارتباط باشید.

   

افزایش عمر باتری ماشین

نکات نگهداری و افزایش عمر باتری ماشین

نکات نگهداری و افزایش عمر باتری ماشین

 1. معمولا دو نوع باتری در فروشگاه ها عرضه می شود: سیلد(اتمی) یا خشک یا باتری هایی که فروشنده ها می گویند نیازی به مراقبت ندارد (این گفته نادرست است. بازدید دوره ای آنها را می توان در فواصل طولانی تر انجام داد). غیرسیلد یا باتری های اسیدی که در فواصل نزدیک تری باید بازدید شوند. در بازدید دوره ای باید سطح الکترولیت را بررسی کرد، رسوب یا سولفاته قطب های سربی را زدود، از باز بودن سوراخ های ریز درپوش ها مطمئن شد، اتصالات کابلی و پیچ ها را محکم کرد و… .
 2. باتری اگر به خوبی نگهداری شود بین 18 تا 20 ماه کارایی مفید دارد. اگر این زمان طی شده، در فصول سرد به دردسر خواهید افتاد؛ به فکر خرید باتری نو برای جایگزینی آن باشید.
 3. در باتری های موسوم به اتمی رنگ سبز نشانه سلامت باتری است.هیچ وقت برای تشخیص سلامت یا شارژ بودن باتری، حتی به طور لحظه ای (چنان که متأسفانه برخی تعمیرکاران هم انجام می دهند!)، با کابل یا رساناهای دیگر بین دو قطب مثبت و منفی اتصال برقرار نکنید. این کار از عمر و کارایی باتری می کاهد و احتمال ترکیدن و انفجار باتری را در پی دارد.
 4. گرما، رطوبت، سولفات سرب، دشارژ عمیق، لرزش و ثابت و محکم نبودن باتری در جای خود عمر آن را کاهش می دهد.
 5. باتری های اسیدی را به دو روش شارژ می کنند: تند و کند. شارژ کند و طولانی به دلیل آسیب کمتر به صفحات باتری، بهتر و ماندگارتر است.
 6. بهتر است باتری های سیلد یا اتمی بخرید. این باتری ها گران تر، اما کم دردسرتر است.
 7. در زمانی که از ماشین بیش از چهار روز استفاده نمی کنید باتری را از روی خودرو باز کنید و یا بست باتری را جدا کنید.
 8. هیچ گاه باتری خودرو را اضافه و بی دلیل شارژ نکنید.
 9. از سولفاته شدن قطب های باتری جلوگیری کنید.
 10. سرما باعث کاهش عمر باتری میشود سعی کنید خودرو را در فصل سرما در مکان های گرم پارک کنید.
 11. برای جلوگیری از خوردگی و سولفاته شدن ، قطب های باتری را هر ۲ ماه با جوش شیرین شسته و سپس با گریس بپوشانید.
 12. از تکان دادن شدید باتری بپرهیزید.
 13. جهت جا زدن بست ها از آچار استفاده کنید و هرگز با ضربه زدن سعی در جا زدن بست ها نداشته باشید.
 14. بررسی سطح مایع (اسید) حدود ۱۰ میلی لیتر روی سطح صفحات کافی است
 15. در صورت پایین بودن سطح مایع باتری ، فقط آب مقطر به آن اضافه نمائید. از اضافه نمودن هرمایع غیر مجاز و یا شیمیایی جدا بپرهیزید.
 16. خانه های باتری به صورت کاملا جدا ساخته شده اند لذا جهت چک کردن و یا افزودن آب مقطر تمامی خانه ها را چک کنید و پس از افزودن مایع مسافتی را با ماشین طی کنید تا محلول کاملا مخلوط شود و از یخ زدن آن جلوگیری شود.
 17. سوراخ درپوش باتری را بررسی کنید تا باز باشد.
 18. شارژ با آمپر بالا و گرفتن جریان زیاد مثلا استارت زدن طولانی عمر باتری را کاهش میدهد.
 19. هیچ گاه قطبهای یک باتری را به هم اتصال ندهید این کار موجب خرابی ، انفجار یا صدمه به آن میشود.
 20. سعی کنید در صورت امکان جسمی مانند تیوپ و یا صفحه کائوچو را در زیر باتری قراردهید تا از ضربه به آن جلو گیری کند.
 21. در هنگام جدا کردن باتری از خودرو ابتدا کابل منفی و سپس مثبت را جدا کنید.
 22. در هنگام بستن باتری قطب منفی را خیلی سفت نکنید تا در صورت لزوم و در مواقع اضطراری بتوانید آن را جدا نمایید. در هنگام تعمیراتی همچون جوشکاری بر روی خودرو اتصالات باتری را از قطبین آن جدا کنید.

 

برای مشاهده آنلاین قیمت باتری ماشین اینجا کلیک کنید 

دلیل خالی شدن باتری خودرو

٥ دلیلی که باتری خودرو خالی می شود

٥ دلیلی که باتری خودرو خالی می شود

 

متوجه شدن دلیل خالی شدن باتری خودرو می تواند سخت باشد. باتری قدیمی یا دینام بد می تواند مشکل باتری به وجود آورد و باعث خالی شدن آن شود.تصور کنید که عجله دارید و می خواهید زودتر به محل کارتان برسید، به سمت خودرو می روید، اما متوجه می شوید که روشن نمی شود. چراغهای جلو کم نور هستند و خودرو روشن نمی شود. در این هنگام شما متوجه می شوید باتری خودرو خالی شده است.

اما چه چیزی باعث این مشکل شده است؟ در ادامه ی این متن ٥ دلیل عمده ی خالی شدن باتری را بیان خواهیم کرد.

١-خطای انسانی

شما تا به حال حداقل یکبار این کار را انجام داده اید، از سر کار به خانه می آیید، زمانی که خودرو را پارک می کنید فراموش می کنید چراغ ها را خاموش کنید یا حداقل اینکه آنها را کامل خاموش نمی کنید. در طول مدت شب باتری خودروی شما خالی می شود و صبح خودروی شما روشن نخواهد شد. بسیاری از خودروهای جدید در چنین شرایطی مجهز به سیستم هشدار هستند و به شما اعلام می کنند که چراغ ها روشن هستند.

‏٢- مصرف باتری زمانی که خودرو خاموش است

‏این حالت زمانی رخ می دهد که وسیله ی نقلیه خاموش است. اما بعضی قطعات در خودروی شما همچنان کار می کنند و برق مصرف می کنند. این اتفاق گاها عادی هستند، مانند مصرف انرژی توسط ساعت خودرو و آژیر سیستم امنیتی، باتری در هر حالتی انرژی و برق مورد نیاز آنها را تأمین می کند. اما، اگر مشکل برقی وجود داشته باشد، این وضعیت می تواند بیش از اندازه حالت عادی باتری مصرف کند و باتری را خالی کند.

٣- بد شارژ شدن

اگر سیستم شارژ باتری خودرو به خوبی کار نمی کند. باتری شما حتی زمانی که در حال رانندگی هستید می تواند خالی شود. در بیشتر خودروها، دینام برق مورد نیاز چراغ ها، سیستم صوتی و بسیاری از سیستم های دیگر را تأمین می کند، که اگر مشکل شارژ شدن باتری وجود داشته باشد، می تواند خالی شدن باتری را بدتر کند و در آخر شما کنار جاده متوقف می شوید. یک مکانیک ماهر می تواند مشکل را تشخیص دهد.

٤-خراب بودن دیود دینام

دینام خودرو وظیفه ی شارژ مجدد باتری و برق رسانی به سیستم های برقی مختلف خودرو را دارد. اگر دینام خودرو دارای دیود معیوبی باشد می تواند باعث خالی شدن باتری خودرو شما شود. یک دیود بد می تواند سیستم برقی خودرو را حتی وقتی که خودرو خاموش است شارژ کند در نتیجه زمانی که می خواهید خودرو را روشن کنید، روشن نمی شود.

٥- قدیمی بودن باتری

اگر باتری خودروی شما قدیمی است، ممکن است کامل شارژ نشود. اگر خودروی شما به کرات بد روشن می شود، امکان این وجود دارد که باتری خودروی شما فرسوده شده باشد. شما باید به طور عادی باتری خودرو را هر ٤-٥ سال یکبار تعویض کنید. اگر خودروی شما روشن نمی شود و باتری قدیمی است، تعویض باتری اولین کاری است که باید انجام دهید.

باتری خودروی که مرتب خالی می شود بسیار آزار دهنده است و فهمیدن علت این مشکل می تواند سخت باشد. با فرض اینکه دلیل خالی شدن باتری خطای انسانی نباشد، شما احتیاج به یک تعمیرکار خبره دارید تا بتواند مشکل سیستم برقی خودرو را تشخیص دهد و تعیین کند که این مشکل مربوط به باتری خودرو است یا چیز دیگری در سیستم برق خودرو مشکل دارد.

دلایل خرابی باتری خودرو

باتری خودرو به منظور ایجاد جریان استارت اولیه با آمپر بالا (high initial cranking amp) (معمولاً برای 5 تا 15 ثانیه) برای روشن کردن موتور به صورتی خاص طراحی شده اند . یک باتری با کیفیت خوب در صورت نگهداری مناسب حدود 1.5 سال می تواند کار کند . هدف اولیه استفاده از باتری استارت زدن ، تثبیت انرژی و تهیه نیروی کافی برای جرقه زدن ، روشنایی و دیگر مصرف کننده هایی است که به مقدار انرژی بیشتر از ظرفیت سیستم شارژ نیازمندند؛ برای مثال در موقعی که موتور کار نمی کند . در مرحله بعد باتری اتومبیل ، توان الکتریکی سیستم را در موقعی که سیستم شارژ فعال نیست ، فراهم می کند . سن یک باتری به ریزش مواد فعال صفحات آن در اثر انقباض و انبساط این صفحات که در طول فرآیند شارژ و دشارژ اتفاق می افتد بستگی دارد .

دشارژ عمیق ، گرما و لرزش مراحل تخریب آن را تسریع می کنند و عاقبت رسوب تشکیل می شود و سبب اتصال کوتاه می گردد . از دیگر عوامل اصلی تخریب باتری ها ، سولفاته شدن آنهاست . هنگامی که باتری ها به صورت دشارژ یا برای بیشتر از 6 ماه انبار شوند . سولفات سرب صفحات را سخت و چگال می کند و توانایی شارژ شدن باتری کاهش می یابد و یا به طور کلی از بین می رود و مواد فعال صفحات ، دیگر قابلیت تحمل جریان دشارژ را ندارند و باتری از کار خواهد افتاد. تحقیقات اخیر نشان داده در هوای گرم ( بدترین محیط برای کار باتری ) میانگین طول عمر یک باتری خودرو با کیفیت خوب به نصف کاهش می یابد . استارت زدن بیجا (Slow Cranking ) خصوصاً در هوای سرد مشخصه خوبی است که نشان می دهد باتری در حال خراب شدن است و این باتری خودرو باید تست شود . دشارژ عمیق باتریها معمولاً در زمان های نامناسب برای مثال بعد از روشن کردن خودرو توسط اتصال باتری به باتری ( start jump )اتفاق می افتد ، متآسفانه اغلب فروشنده های باتری خودرو، چگونگی تست یا شارژ صحیح باتری را نمی دانند .

نحوه تشخیص زمان تعویض باتری خودرو

باتری خودرو از قطعات کلیدی یک خودرو می باشد که در صورت خرابی، مشکلات زیادی برای رانندگان ایجاد می‌کند. اطلاع از شرایط باتری و زمان تعویض آن، یکی از موارد مهمی است که مالکان خودرو باید از آن‌ها اطلاع داشته باشند. در ادامه به بررسی این مساله خواهیم پرداخت که چه زمانی باید نسبت به تعویض باتری خودرو مبادرت کرد.

باتری خودرو در صورت نو بودن می‌تواند خروجی شدت جریانی حدود ۵۰۰ تا ۷۰۰ آمپر را تولید کند. زمانی که این مقدار آمپر به استارتر موتور خودرو وارد می‌شود، می‌تواند میل لنگ خودرو را به راحتی چرخانده و پیشرانه را به سرعت روشن کند؛ حتی زمانی که دمای هوای بیرون بسیار پایین باشد.

زمانی که عمر باتری بالاتر می‌رود، دیگر توانایی روزهای نخست را در فراهم کردن آمپر کافی ندارد و همین مساله باعث می‌شود که دیگر استارتر پیشرانه توانایی چرخاندن سریع میل لنگ را نداشته باشد و مخصوصا اگر دمای هوا پایین باشد ممکن است دیگر امکان روشن کردن پیشرانه‌ی خودرو را نداشته باشد.

بسیاری از رانندگان ممکن است با خودرویی که مدت طولانی خاموش بوده و سپس توانایی روشن شدن را ندارد، مواجه شده باشند. چنیناتفاقی به هیچ وجه جز شرایطی نیست که کسی دوست داشته باشد در آن گرفتار شود.
سوال این است که آیا باید باتری خودرو خود را قبل این که به چنین مرحله ای برسد تعویض کنیم؟ معمولا باتری ها حدود چهارسال عمر می کنند. پس برای جلوگیری از این مسئله بهتر است به فکر تعویض باتری خود باشیم.

آیا باتری ها به میزانی که تولید کنندگان باتری می گویند عمر می کنند؟

به طور عادی، باتری خودرو نباید تحت حرارت خیلی پایین یا خیلی بالا و تکان و ضربه قرار گیرد و یک سیستم شارژر اصولی و استاندارد باید به آن متصل باشد. اما در دنیای واقعی شرایط ممکن است فرق کند. برای مثال اگر در محل گرمسیری زندگی می‌کنید در برخی از روزهای سال، باتری خودروی شما تحت دمای بسیار بالایی قرار می‌گیرد. در برخی از مناطق داخل کشور نیز در طول سال باتری تحت دمای بسیار بالا و در ادامه دمای بسیار پایین قرار می‌گیرد که این مساله به شدت سلامت باتری را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اگر تسمه‌ی باتری نیز دچار مشکل شود این قطعه به اندازه‌ی کافی شارژ نخواهد شد و بزودی برایتان دردسر ایجاد خواهد کرد. پس بطور کلی، باتری‌ها به ندرت در شرایط کاری نرمال قرار دارند و عمر کمتری از میزان اعلام شده‌ی تولید‌کنندگان خواهند داشت.

باتری مناسب خودرو

انتخاب باتری مناسب خودرو

در انتخاب باتری مناسب خودرو به نکات و موارد زیر دقت داشته باشید تا بهترین نتیجه ممکن را بگیرید.

خشک بودن یا تر بودن باتری

با توجه به نیاز خود، باتری مورد نیاز خود را انتخاب کنید. البته بدانید که باتری‌های خشک در اکثر موارد نسبت به باتری‌های تر سرتر هستند و اصلی ترین مزیت باتری تر در ارزان‌قیمت‌تر بودن آن است.

 

آمپراژ مهمترین فاکتور برای انتخاب باتری مناسب خودرو

شرکت‌های سازنده خودرو آمپراژ مشخصی به عنوان حداقل مقدار آمپر مجاز برای باتری خودرو تعیین می‌کنند. توجه کنید که اگر از تجهیزات و امکاناتی اضافی نظیر باند، ساب ووفر، آمپلی فایر و … در خودروی خود بهره‌مند هستید از یک باتری با آمپرهای بیشتر استفاده کنید.

قیمت باتری خودرو

به صورت کلی برای انتخاب باتری مناسب خودرو عامل قیمت را در نظر بگیریم ترتیب قیمتی باتری‌ها به عوامل زیر بستگی دارد و رابطه مستقیمی با آنها دارد:

هر چه باتری عمر بیشتری داشته و به اصطلاح کهنه‌تر باشد قیمت کمتری خواهد داشت.

قیمت باتری با افزایش آمپراژ آن بیشتر می‌شود.

باتری‌های خشک عموما از باتری‌های تر گران‌تر هستند.

باتری‌های خارجی، مثلا کره‌ای، از باتری‌های داخلی قیمت بیشتری دارند.

کشور و برند سازنده باتری خودرو

برای مشاهده سایر قیمت ها میتوانید به صفحه قیمت باتری ماشین مراجعه نمایید .

به دلیل آنکه فرایند ساخت باتری آسیب‌های قابل توجه و عمدتا جبران ناپذیری به محیط زیست وارد می‌کند هیچ کشور اروپایی به تولید باتری خودرو نمی‌پردازد. باتری‌های موجود در بازار کشور ساخت کره جنوبی، چین، ترکیه و ایران هستند. بیشترین کیفیت از آن باتری‌های کره‌ای است که با برند دوو، دلکور، پوما، سین، شارک، اوراستارت، تایگر و … عرضه می‌شوند. کیفیت باتری‌های ایرانی نیز از باتری‌های ترکیه‌ای بالاتر است.

تاریخ تولید باتری

برای انتخاب باتری مناسب ماشین همانطور که می‌دانید عامل اصلی فرسوده شدن باتری، شارژ و دشارژ شدن آن است ولی آگاهی از تاریخ تولید باتری در انتخاب باتری خودرو مناسب و تازه‌تر نقش بسزایی دارد.

نکات مهم در نگهداری و افزایش عمر باتری UPS

 1. انتخاب باتری UPS با توان بالاتر باعث می‌شود یو پی اس از حداکثر توانش استفاده نکند و در نتیجه UPS، عمر بیشتری خواهد داشت.
 2. یو پی اس های آنلاین، به دلیل ماهیتشان، مدام در حال کار هستند در نتیجه فرسودگی در قطعات در این نوع UPS بیشتر است پس با توجه به مورد مصرف، بهتر است یو پی اس آفلاین یا اینترکتیو تهیه کنید تا هزینه‌ها کم‌تر شود. از جمله موارد مصرف UPS های آنلاین، در کنار ژنراتورهاست و باید قطعاتی با کیفیت بالا که البته پرهزینه است استفاده شود.
 3. مطابق با نیازها و شرایطی که در کاتالوگ UPS آمده، از دستگاه استفاده و نگهداری کنید. مثلا دمای محیطی که UPS در آن نصب می‌شود با دمای تایید شده برای آن یکی باشد چرا که عدم رعایت این محدوده دما، باعث کم شدن عمر یو پی اس و باتری آن می‌شود.
 4. به صورت دوره‌ای، UPS را سرویس و شارژ نمایید.